Zbudowano latającego robota w kształcie owada

PAP

publikacja 04.02.2023 08:20

Na Uniwersytecie w Tampere (Finlandia) zbudowano latającego robota w kształcie owada. W przyszłości może on być wykorzystany do zapylania roślin. Zanik owadów zapylających uważa się za zagrożenie dla różnorodności biologicznej i produkcji żywności.

Zbudowano latającego robota w kształcie owada zdj. ilustracyjne unsplash

Rozwój polimerów reagujących na bodźce daje nowe możliwości tworzenia kolejnej generacji małych, sterowanych bezprzewodowo robotów. Inżynierowie wykorzystują już te materiały do budowy małych robotów, które potrafią chodzić, pływać i skakać. Pierwszego latającego robota zbudowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Tampere (Finlandia). Może on latać dzięki wiatrowi i jest kontrolowany przez światło.

Przeczytaj:  Sztuczna inteligencja pomoże zidentyfikować osoby, które napisały średniowieczne manuskrypty

Hao Zeng oraz Jianfeng Yang ze wspomnianej uczelni stworzyli latającego robota w ramach projektu "FAIRY - latający aerorobot stworzony z materiałów reagujących na światło" ("FAIRY - Flying Aero-robots based on Light Responsive Materials Assembly"). "Robot jest wyposażony w miękki siłownik, który jest wykonany z reagującego na światło ciekłokrystalicznego elastomeru, który indukuje otwieranie lub zamykanie elementów służących do latania" - wyjaśnia Hao Zeng. - "Może być zasilany i kontrolowany przez źródło światła, takie jak wiązka laserowa lub dioda LED".

Przeczytaj:  O nawigacji ptaków. Jak one to robią?

Latający robot w kształcie owada, opracowany przez Zenga i Yanga, ma kilka cech biomimetycznych. Ze względu na niewielką wagę - 1,2 mg, może z łatwością unosić się na wietrze.

Projekt jest dopracowywany, ale do rozwiązania pozostało jeszcze wiele kwestii praktycznych. Na przykład to, jak precyzyjnie kontrolować miejsce lądowania i jak ponownie wykorzystać urządzenia i poddać je biodegradacji.

Twórcy latającego robota odnieśli się też do pytania o możliwość jego wykorzystania w przyszłości - sugerując zastosowania w rolnictwie. "Brzmi to jak science fiction, ale eksperymenty potwierdzające słuszność koncepcji, zawarte w naszych badaniach, pokazują, że opracowany przez nas robot stanowi ważny krok w kierunku realistycznych zastosowań nadających się do sztucznego zapylania" - powiedzieli twórcy tego projektu.

"Miałoby to ogromny wpływ na rolnictwo na całym świecie, ponieważ utrata owadów zapylających, z powodu globalnego ocieplenia, stała się poważnym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej i produkcji żywności" - podsumowuje Zeng.

Więcej - w publikacji źródłowej: https://www.tuni.fi/en/news/fairy-robot-flies-power-wind-and-light