Zachwyt nad błądzeniem

o. Wojciech Surówka

|

GN 5/2023

Forma ewangelizacji ma znaczenie! To forma oddziałuje na zmysły – koi je lub rozbudza.

Zachwyt nad błądzeniem

Niedawno w poważnych katolickich mediach pojawiła się informacja o księdzu didżeju. Portugalski kapłan Guilherme Peixoto zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie imprez z muzyką elektroniczną. Utwory stanowią niekiedy tło dla tekstów różnych świętych Kościoła. Ksiądz postanowił wejść w media społecznościowe i bardzo szybko, bo zaledwie w ciągu dwóch dni, jego konto na TikToku odwiedziło 3 mln internautów. Ewangelizacyjny sukces!

A miałem nadzieję, że już trochę oprzytomnieliśmy i nie będziemy w Kościele promować kolejnej „gwiazdy”. Pamiętamy przecież, że nie tak dawno pewna śpiewająca siostra zakonna, którą zachwycał się katolicki internet, odeszła ze zgromadzenia, po czym okazało się, że chyba jednak nie odeszła, lecz jedynie samowolnie opuściła dom zakonny. Ale wpis, który opublikowała (usunięty po jakimś czasie) świadczył o jej zamiarach oraz stanie duchowym: „Potwierdzam też informację o moim przejściu ze stanu zakonnego w świecki. Wybaczcie, że nie stać mnie mentalnie po wielu perypetiach na inwestycję w miłość do muzyki i kontynuowanie projektu. (…) Do zobaczenia gdzieś kiedyś – w innym, lepszym świecie”. Niedługo potem gwiazda włoskiego „The Voice”, siostra Cristina, zrzuciła habit i została kelnerką – postanowiła „słuchać głosu serca”. Nie rozstała się jednak z muzyką, lecz nadal rozwija karierę. Jeszcze wcześniej znany łódzki duszpasterz, inicjator „Chrystoteki” i wielu innych dziwnych wydarzeń, odszedł z Kościoła katolickiego, oświadczając, że jego powołaniem jest małżeństwo i wreszcie zaczyna żyć „pełnią życia”. Rodzi się pytanie, kiedy katolickie media w końcu poskładają sobie te dane i przestaną promować „sukcesy”, które prowadzą osoby oddane Chrystusowi na manowce.

Warto jednak zobaczyć nagranie z występami ks. Peixoto. Aż dziw bierze, że nikogo nie niepokoi forma, jaką kapłan wybrał do celów ewangelizacyjnych. Forma ma znaczenie! To forma oddziałuje na zmysły – koi je lub rozbudza. Ale przecież lepiej nie zgłaszać wątpliwości, bo taki ksiądz „przyciągnie młodzież”. Do Chrystusa, do siebie czy do wiecznej imprezy?•

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.