O duchach inaczej

Książka - poleca Krzysztof Błażyca

|

GN 17/2008

publikacja 01.05.2008 20:35

Myślenie przeciętnego Po- laka o Afryce obciążone jest wieloma stereotypami, do niej samej zaś przy-lgnęła łatka świata odległego i obcego. Tymczasem afrykańska rzeczywistość wykracza poza przeciętne wyobrażenia. I tu książka księdza Andrzeja Zwolińskiego ma wiele do zaoferowania.

O duchach inaczej Ks. Andrzej Zwoliński, Duchy Afryki, WAM, Kraków 2008, stron 256

Duchy Afryki to pojemny tytuł, niesprowadzający tematu jedynie do studium religioznawczego na temat afrykańskich wierzeń. Autor kreśli w książce szeroki obraz Afryki w kontekście historii, zderzenia kultur, problemów społecznych. Czytając tę pozycję, zauważamy, że współczesna Afryka pełna jest „duchów” różnej maści i niekoniecznie rdzennie afrykańskich. Niektóre rzeczywiście straszą.

To m.in. duchy kolonialnej spuścizny, pokutujące w postawie europocentryzmu; duchy walki o podłożu politycznym, rasowym, plemiennym, religijnym; duchy niesprawiedliwości społecznej i eksploatacyjnej polityki Zachodu wobec tego kontynentu. Są też duchy reżimów, odwołujących się do marksizmu, i duchy nasilającego się fundamentalizmu islamskiego. Jest duch dzieł misyjnych, ale i duchy niegdyś konkurujących ze sobą Kościołów, skutkiem czego Afryka nie ma jednego obrazu chrześcijaństwa, lecz różnorodny i często niezrozumiały.

Są w końcu rdzenne duchy Afryki, wśród nich duchy artyzmu, poezji, muzyki, tańca. Papież Paweł VI w orędziu „Africa terrare” wyraził uznanie dla moralnych i religijnych elementów Afryki, takich jak wizja świata, pojęcie Boga, godność człowieka, waga rodziny i wspólnoty. Ksiądz Andrzej Zwoliński płynnie przeprowadza przez te zagadnienia, czyniąc Afrykę bliższą i bardziej zrozumiałą

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.