Premiery 2008

Edward Kabiesz

|

GN 52/2007

publikacja 28.12.2007 01:07

Spośród prawie 200 przyszłorocznych premier wybraliśmy 10 filmów, które, naszym zdaniem, warto będzie zobaczyć. Są wśród nich tytuły zarówno ambitne, jak i czysto rozrywkowe, ale zrealizowane na wysokim poziomie.

Premiery 2008 Asterix na Olimpiadzie (Francja)

Dwa pierwsze miejsca na naszej liście zajmują najbardziej oczekiwane tytuły roku, osiem pozostałych umieszczonych zostało w kolejności wchodzenia na polskie ekrany.

Popiełuszko. Długo trwały przygotowania do realizacji filmu o ks. Jerzym, jednak w tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej zwiększył dotację i udało się dopiąć budżet. Ekipa nakręciła już większość zdjęć, w tym najtrudniejsze z okresu stanu wojennego. Ma to być pierwszy film, który tak wiernie odtworzy realia tamtych dni. Dokładny termin premiery nie jest jeszcze znany, ale reżyser Rafał Wieczyński zapowiada, że odbędzie się jesienią 2008 r.

Książę Kaspian (USA). 750 milionów dolarów zarobiła ekranizacja pierwszego filmu z cyklu „Opowieści z Narnii” w reżyserii Adama Adamsona według powieści C. S. Lewisa. Drugi film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, również w reżyserii Adamsona, wejdzie na ekrany w maju przyszłego roku. Tym razem dzieci z pomocą Lwa Aslana pomagają księciu Kaspianowi, walczącemu o należący mu się tron Narnii. Czy film zdobędzie podobną popularność?

Elizabeth: Złoty wiek (Wielka Brytania). Kontynuacja wielokrotnie nagradzanego dramatu historycznego. Elżbieta rządzi Anglią już od prawie trzech dekad, zmagając się ze zdradą w kraju i potężnymi wrogami za granicą. Najgroźniejszymi z nich są katolicy i król Hiszpanii Filip II. Katolicy w filmie Shekhara Kapura przedstawieni zostali nieomal jako mroczna fundamentalistyczna sekta rodem z „Kodu Da Vici”. Premiera w styczniu.

Metoda (Argentyna/Hiszpania). Film Marcela Pińeyro o metodach rekrutacji na kierownicze stanowiska w pewnej korporacji. Kandydaci spotykają się na ostateczną dogrywkę w siedzibie korporacji, Madrycie ogarniętym falą protestów antyglobalistów. Kandydaci walczą o stanowisko w sposób pozbawiony godności, a specjaliści od zasobów ludzkich postarali się, aby uczestnicy wyeliminowali się nawzajem. Premiera w styczniu.

Asterix na Olimpiadzie (Francja). Najkosztowniejsza produkcja w historii europejskiego kina. Budżet wyniósł 80 mln euro. W filmie występują m.in. Gerard Depardieu, Alain Delon, Michael Schumacher i Zinedine Zidane. Film z polskim dubbingiem, w którym wzięli udział najpopularniejsi polscy aktorzy. Premiera w styczniu.

Asterix na Olimpiadzie (Francja). Najkosztowniejsza produkcja w historii europejskiego kina. Budżet wyniósł 80 mln euro. W filmie występują m.in. Gerard Depardieu, Alain Delon, Michael Schumacher i Zinedine Zidane. Film z polskim dubbingiem, w którym wzięli udział najpopularniejsi polscy aktorzy. Premiera w styczniu.

Karol (USA/Włochy). Kolejny film o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Tym razem to film animowany, skierowany do młodych widzów. Podkreśla relacje Papieża z młodzieżą, pokazując jego wyprawy w polskie góry oraz spotkania z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Premiera w marcu.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (USA). Steven Spielberg za kamerą i Harrison Ford na planie, czyli „Indiana Jones” wraca już po raz czwarty. Tym razem opowieść rozgrywać się będzie w czasie zimnej wojny, 19 lat po wydarzeniach przedstawionych w „Ostatniej krucjacie”. Doktor Jones wiedzie spokojne życie, ale znowu wkroczy do akcji, by odnaleźć tajemniczą Kryształową Czaszkę. Premiera w maju.

Walkiria (USA). Historia zamachu na Adolfa Hitlera, zorganizowanego przez Clausa von Stauffenberga. Film nakręcił Brian Singer, obsadzając Toma Cruise’a w roli Stauffenberga. Początkowo niemieckie Ministerstwo Obrony nie wyraziło zgody na realizację filmu w budynkach należących do niemieckiego wojska, z powodu przynależności aktora do scjentologów. Synowi von Stauffenberga także nie spodobał się Cruise w roli jego ojca. Premiera w lipcu.

Izolator (Polska). Film zainspirowany dokonanym w 2001 r. zabójstwem Jacka Dębskiego, byłego szefa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. Utrzymany w konwencji politycznego thrillera. Opowiada o przenikaniu się świata biznesu i polityki. Film reżyseruje Christopher Doyle, znany australijski operator.

Polak potrzebny od zaraz (Wielka Brytania). Dramat obyczajowy Kena Loacha. 30-letnia Angie razem ze swoją przyjaciółką Rose zakłada w Londynie własną firmę pośrednictwa pracy. Biznes rozrasta się, ale dziewczyny szybko orientują się, że znacznie większe pieniądze mogą zarobić, łamiąc prawo. Wkrótce zaczynają zatrudniać robotników nielegalnie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.