Jubileusz na głosy

Muzyka - poleca Piotr Sacha

|

GN 51/2006

dodane 19.12.2006 18:43

Album Duets: An American Classic powstał z okazji 80. urodzin legendy jazzowej wokalistyki.

Jubileusz na głosy Tony Bennett, Duets: An American Classic, Sony BMG 2006

Na liście gości, którzy zaśpiewali w duecie z Bennettem, pojawili się najznakomitsi artyści z kręgu jazzu, muzyki pop, country, rocka czy R&B.; Jubilat swój pierwszy przebój „Because of You” nagrał w 1951 r. Od tamtej pory sprzedał ponad 50 mln płyt i 13 razy odbierał nagrodę Grammy. Obok Franka Sinatry stał się największą gwiazdą piosenki rodem z Broadwayu.

Jak dziś przekonuje Tony Bennett, muzyczne duety przypominają randki w ciemno. Zaproszenie do intymnego spotkania z amerykańską klasyką przyjęło osiemnastu artystów. Przed mikrofonem stanęli zarówno muzycy od lat poruszający się w jazzowym standardzie (Diana Krall, Barbra Streisand), jak i ci, których nazwisko nie przywołuje musicalowych skojarzeń (Paul McCartney, Bono, Sting, Elton John, Stevie Wonder).

I z pewnością nie były to randki ze starcem, bo Tony Bennett śpiewa tutaj jak przed dwudziestu, trzydziestu czy czterdziestu laty. Wszyscy wykonawcy spotkali się raz jeszcze, tym razem na scenie. Gala z największymi przebojami Bennetta to jednocześnie sfilmowana opowieść o jego życiu. Całość wyreżyserował, znany m.in. z musicalu Chicago, Rob Marshall. Koncert wyemituje 18 grudnia o 22.30 TVP 1.

Tagi: