Niebo nad Olzą

GN 08/2005

publikacja 22.02.2005 23:03

Nie trzeba być poliglotą, by zrozumieć jasne przesłanie sztuki: „Nebe je tu, nebe je tam, nebe je všude kde jsme my” – śpiewają artyści. Ich głos słychać po obu stronach Olzy.

Niebo nad Olzą

„Tešínské niebo – Cieszyńskie nebe” to wspólny projekt artystów Czech i Polski. Poetka Renata Putzlacher, muzyk Tomáš Kocko i reżyser Radovan Lipus – troje artystów związanych ze Śląskiem Cieszyńskim – postanowili razem z aktorami sceny polskiej i czeskiej teatru „Tešínské divadlo” przygotować dwujęzyczny spektakl muzyczny, oparty w całości na pieśniach znanego (popularnego również w Polsce) barda Jaromíra Nohavicy.

Program jest liryczną, ale pełną humoru próbą spojrzenia na ziemię cieszyńską przez pryzmat minionych lat i zdarzeń, z przywołaniem związanych z tym regionem prawdziwych i mitycznych postaci.
Premiera sztuki odbyła się 15 maja 2004 roku, a już pół roku później światło dzienne ujrzała starannie wydana płyta. Zawiera ona nie tylko piosenki ze spektaklu, ale i nigdy jeszcze niewydane piosenki Nohavicy. Symboliczny chrzest albumu odbył się na moście Przyjaźni, a płytę pochlapali chłodną wodą Olzy pracownicy urzędu celnego.

Spektakl zdobył główną nagrodę IV Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska. „To wyjątkowy dramaturgiczno-inscenizacyjny projekt sceny czeskiej i polskiej, uwzględniający wielokulturową specyfikę stosunków polsko-czeskich i czesko-polskich” – zachwalali jurorzy.