Płyta pełna Ducha

Marcin Jakimowicz

|

GN 01/2005

publikacja 04.01.2005 01:01

Duch unosi się nad tą płytą. Album zatytułowany „Spiritus” to wybór dwudziestu sakralnych utworów w wykonaniu Hilliard Ensemble – znakomitego zespołu specjalizującego się w muzyce średniowiecza i renesansu.

Płyta pełna Ducha

Duch unosi się nad tą płytą. Album zatytułowany „Spiritus” to wybór dwudziestu sakralnych utworów w wykonaniu Hilliard Ensemble – znakomitego zespołu specjalizującego się w muzyce średniowiecza i renesansu. Wszystkie kompozycje pochodzą ze złotego okresu późnośredniowiecznej muzyki kościelnej.

Stopniowo proste linie melodyczne upiększane były wówczas innymi głosami i tak powstawały utwory polifoniczne, oparte na chorale gregoriańskim. Najbardziej znanymi kompozycjami są utwory Palestriny, który w odpowiedzi na Sobór Trydencki skomponował msze i motety o niespotykanej czystości, harmonii, równowadze i pięknie.

Chór Hilliard Ensemble, choć znany z wielu wysoko cenionych płyt z muzyką dawną, największy sukces na rynku muzycznym odniósł nagrywając wspólnie ze znanym jazzowym saksofonistą Janem Garbarkiem płytę „Officium”. Płyta „Spiritus” stanowi część unikatowej na rynku polskim serii z muzyką klasyczną. Obejmuje ona arcydzieła muzyki polskiej i światowej z różnych epok, wybrane z katalogu EMI i Virgin Classic. Serię tę uświetniają m.in.: Yehudi Menuhin, Otto Klemperer, Nigel Kennedy, Martha Argerich oraz Maria Callas.

Płyty zaskakują nie tylko świetnym doborem repertuaru i wykonawców, ale również niezwykłą, jak na podobne krążki, ceną. W salonach EMPIK (współwydawcy albumów) zapłacimy za nie… niespełna 20 zł.