Wiosna w środku zimy

Urszula Rogólska

|

GN 25/2008

publikacja 20.06.2008 01:18

Za dwa tygodnie stolicę Australii opanują młodzi. 5 lipca w Sydney rozpoczną się Światowe Dni Młodzie-ży. Spotkaniu młodych katolików z towarzyszą słowa: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8).

Wiosna w środku zimy Gmach opery jest wizytówką Sydney fot. TOMASZ STEPHEN

Kiedy w sierpniu 2006 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, Ojciec Święty ogłosił, że kolejne odbędą się w 2008 roku w Sydney, wielu młodych z Polski nie przeraziła ani odległość, ani koszty podróży – 10 tys. zł. Postanowili postawić swój świat na głowie, by w Australii być. To przecież Światowe Dni Młodzieży! – Wiedziałam jedno. Będę szukać pracy. Będę oszczędzać. Muszę uzbierać te 10 tys. zł i znów poczuć tę wspaniałą atmosferę jedności – mówi Olga Łasak z Bielska-Białej. Udało się – w lipcu poleci na spotkanie młodych katolików całego świata z Benedyktem XVI.

Świat na głowie
Już po poprzednim spotkaniu z Papieżem w Kolonii Monika Smółka z Bystrej Krakowskiej koło Bielska, Magda Maślanka z Mikuszowic, Mateusz Nikiel i Grzegorz Dutka z Wilkowic wiedzieli, że chcą polecieć do Sydney. Wszyscy są studentami, zaangażowanymi w życie swoich parafii. Teraz jako studenci włączyli się także w duszpasterstwo osób niepełnosprawnych, w Maltańską Służbę Medyczną oraz Studencką Grupę Charytatywną „Szpunt” przy Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim „Beczka”. Monika współpracuje z Magazynem Muzyki Chrześcijańskiej RUaH. Już w Kolonii wiedzieli, że koszt wyjazdu do Australii przekracza ich możliwości finansowe. Zrobili jednak wszystko, żeby być na Antypodach. Wraz z grupą przyjaciół przygotowali widowisko „Opowieść Anioła – czyli historia o oczekiwaniu na Chrystusa w życiu św. Augustyna”. Uczą się, pracują, a w niemal każdy weekend od Adwentu do Wielkanocy pokazywali swój spektakl w różnych parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, prosząc o modlitwę i wsparcie materialne ich wyjazdu. Warto było się trudzić – za dwa tygodnie lecą do Australii.

Bilet na wyprawę
Zarówno w Australii, Polsce, jak i na całym świecie trwają już ostatnie przygotowania do tego szczególnego spotkania. 31 maja uczestnicy i ich opiekunowie spotkali się na Jasnej Górze, gdzie uczestniczyli w Krajowym Posłaniu do Sydney, podczas którego otrzymali „Bilet na wyprawę misyjną aż po krańce ziemi”. Na Jasnej Górze także młodzi mogli usłyszeć hymn ŚDM w wykonaniu zespołu Nazaret z Piotrkowa Trybunalskiego, który będzie także uczestniczył w prowadzeniu spotkań odbywających się podczas Festiwalu Młodych w Sydney. Jedną z misji zespołu jest również szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego we współpracy z siostrami Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik, a Apostołka Bożego Miłosierdzia św. siostra Faustyna jest jedną z patronek ŚDM.

Sydney czeka
W Sydney trwają ostatnie przygotowania. W diecezjach australijskich peregrynują dwa symbole podarowane młodym przez Jana Pawła II – krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej. Krzyż Roku Świętego stał się od 22 kwietnia 1984 r. „żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”. Znajdują się na nim słowa Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Od Niedzieli Palmowej 2003 r. razem z krzyżem wędruje ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunki Rzymskiego Ludu.

Jak podaje internetowy „Puls Polonii” australijskiej, rozpoczynają się już prace przy budowie ołtarza na hipodromie Randwick, gdzie młodzi spotkają się na czuwaniu i Eucharystii z papieżem. Konstrukcja otaczająca główny ołtarz będzie szeroka na 60 m, wysoka na 22 m i głęboka na 75 m. Na dachu umieszczony zo-stanie olbrzymi krzyż oraz wizerunek Ptaka Marjorie, autorstwa artystki z wyspy Tiwi Marjorie Liddy. Ptak Marjorie symbolizuje w kulturze aborygeńskiej Ducha Świętego. Papież oraz 500 kardynałów i biskupów, którzy będą koncelebrować Mszę św., dojdą do ołtarza 86-metrową rampą. W przygotowania do ŚDM coraz liczniej angażują się także młodzi z Polonii mieszkającej w Australii, o czym informują na blogu (www.pulssydney.blogspot.com), założonym specjalnie z okazji światowego święta przez Krzysztofa Bajkowskiego, redaktora „Pulsu Polonii”. W przygotowania włączyli się także uczniowie z 15 szkół katolickich w Sydney, którzy pakują pomarańczowożółte plecaki dla tysięcy pielgrzymów ŚDM. W każdym znajdą się: rozkład jazdy transportu publicznego, przewodnik po Sydney, książeczka do nabożeństwa, różaniec, długopis, latarka, butelka na wodę, koc, ponczo, a także australijskie pamiątki, takie jak maskotki misia koali, bumerangi, tatuaże czy album ze zdjęciami australijskich krajobrazów.

Moc świadectwa
Już po spotkaniu w Kolonii Krajowe Biuro ŚDM opracowało dla polskiej młodzieży dziesięcioetapowy program przygotowań. Myślą przewodnią przygotowań duchowych do spotkania w Sydney jest Duch Święty i misja. W Orędziu na XXI ŚDM Ojciec Święty wezwał duszpasterstwa młodzieży do tworzenia programów wyzwolenia młodego człowieka z „błędnych prądów myślowych oraz iluzji fałszywych ideologii”. Ukazał w nim Jezusa Chrystusa jako fundament życia w prawdzie oraz osobę Ducha Świętego jako źródło mocy wyzwalającej człowieka do życia w prawdzie, miłości i autentycznym świadectwie. Papież nakreślił jednocześnie ramowy kierunek tej pracy, zachęcając, aby w roku 2006 pochylić się nad Duchem prawdy, w roku 2007 nad Duchem miłości, a w roku 2008 nad Duchem mocy i świadectwa.
Ważnym etapem realizacji tego przesłania stało się dla polskiej młodzieży spotkanie z Benedyktem XVI na krakowskich Błoniach i podjęcie wówczas przez wielu młodych dzieła: „Nie biorę – jestem wolny od narkotyków”.

– W programie zatytułowanym „Wyzwolić prawdę, miłość, moc świadectwa” chcieliśmy pójść jeszcze dalej i zachęcić młodzież do dalszych decyzji angażujących wolę i wysiłek, a wyrażających się w praktycznych zobowiązaniach dotykających sfery osobistej, społecznej i religijnej – mówią twórcy programu z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, opracowanego przez duszpasterzy diecezjalnych młodzieży oraz biskupa Henryka Tomasika, ks. Grzegorza Suchodolskiego i Monikę Sadowską.
Etapy programu wyznaczone były przez kolejne okresy roku liturgicznego. Każdemu z etapów przyporządkowany został konkretny symbol Ducha Świętego, podany przez Katechizm Kościoła Katolickiego, lub element logo XXIII ŚDM. W każdym z etapów akcentowane były trzy aspekty: Duch Święty w historii zbawienia (stwarza, odnawia, wprowadza harmonię, daje życie, przemawia przez wybrane osoby), Duch Święty uzdalniający człowieka (buduje królestwo Boże i uzdalnia człowieka do uczestnictwa w tym dziele), odpowiedź człowieka (otwarcie na działanie Ducha Świętego, nasza współpraca z Duchem Świętym wyra-żona przez konkretne znaki, a szczególnie przez czyny i zadania apostolskie).

Sydney w Polsce
Nie każdy będzie mógł wziąć udział w XXIII Światowych Dniach Młodzieży w Sydney, ale każdy będzie mógł uczestniczyć w ich atmosferze. Diecezje, wspólnoty, ruchy i duszpasterstwa w różnych częściach kraju organizują spotkania „Sydney w Polsce”. Większość z nich gwarantuje połączenia satelitarne z Sydney. Spotkania odbędą się m.in. W Warszawie, Niepokalanowie, Wolborzu, Bydgoszczy i na Lednicy. Szczegóły można znaleźć na internetowej stronie: www.sydney2008.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.