Święto Eucharystii w Kanadzie

ks. Tomasz Jaklewicz

|

GN 24/2008

publikacja 17.06.2008 15:09

Od 15 do 22 czerwca w kanadyjskim mieście Québec odbywać się będzie 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Podczas Mszy św. na zakończenie kongresu (tzw. Statio Orbis) Benedykt XVI wygłosi homilię transmitowaną na żywo z Watykanu.

Święto Eucharystii w Kanadzie

O tym, że Québec będzie gospodarzem kongresu, poinformował jeszcze Jan Paweł II w 2004 r., inaugurując Rok Eucharystii. Organizatorzy spodziewali się, że do Kanady przyjedzie Benedykt XVI. Jednak z powodu kwietniowej pielgrzymki do USA i lipcowej do Australii, 81-letni Papież nie zdecydował się na jeszcze jed-ną daleką podróż. Abp Québecu kard. Ouellet nie krył rozczarowania, ale przypomniał, że to Jezus Chrystus „jest centralną postacią kongresu”. Obchodom przewodniczyć będzie w imieniu Benedykta XVI jego legat – słowacki kardynał Jozef Tomko. Na kończącej kongres Mszy św. Papież wygłosi homilię, która będzie transmitowana z Rzymu i pokazywana na telebimach.

„Przygotowywaliśmy się do tego przez lata. Będzie to kulminacja naszych wysiłków, prowadzących do re-ewangelizacji Québecu” – podkreśla kard. Ouellet. Québec jest stolicą największej kanadyjskiej prowincji, w której żyje 7,5 mln mieszkańców, w zdecydowanej większości katolików. Miasto obchodzi w tym roku 400. rocznicę założenia. Tam w 1674 r. powstała pierwsza diecezja w Ameryce Północnej. Francuskojęzyczny Québec był dawniej silnym ośrodkiem katolickim. „Społeczeństwo jest dziś pełne krytycyzmu wobec Kościoła katolickiego. Musimy powrócić do tamtych pozytywnych wartości” – akcentuje kanadyjski kardynał.

Miasteczko eucharystyczne
Kongres odbywać się będzie na terenach wystawowych ExpoCité, które zamieniono na miasteczko eucharystyczne. Program przewiduje codzienną Mszę św., jutrznię, adorację eucharystyczną (w tym całonocną 21/22 czerwca), warsztaty, dyskusje, wizyty w parafiach i wspólnotach zakonnych, spotkanie z seminarzystami, spektakle artystyczne. 19 czerwca odbędzie się liturgia pokutna i spowiedź, wieczorem przez miasto przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem, a nazajutrz udzielany będzie sakrament święceń kapłańskich.

„Eucharystia Bożym darem dla życia świata” – takie jest hasło kongresu. Każdy dzień ma swój temat. Katechezy o Eucharystii wygłoszą m.in. kardynałowie: Philippe Barbarin z Lyonu, Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires, Télésphore Placidus Troppo z Indii i Christian Wiyghan Tumi z Douali w Kamerunie, biskupi z USA i Filipin oraz twórca „Arki” Jean Vanier i charyzmatyk José Prado Flores. Celem jest pogłębienie wiary w Eucharystię, a także danie świadectwa o Chrystusie żyjącym w Eucharystii. Chodzi również o ukazanie powszechności Kościoła.

Zespół kanadyjskich teologów i katechetów opracował specjalny dokument teologiczny, który wprowadza w tematykę kongresu. Tekst podzielony jest na trzy zasadnicze części: „Najświętsza Eucharystia – dar Boga”, „Eucharystia nowym przymierzem” i „Dla życia świata”.

Autorzy dokumentu wychodzą z założenia, że „aby uaktualnić i podkreślić znaczenie Eucharystii oraz wartość Ewangelii w dzisiejszym świecie” nie można „zapomnieć ewangelicznego gestu umywania nóg, przypominającego o godności każdego człowieka, oraz przesłania, które może odmienić cały świat”. To dlatego w czasie trwania kongresu zostanie oficjalnie ogłoszone powstanie jego „dzieła społecznego”. Będzie nim Fundacja Kardynała Marca Ouelleta, która ma „świadczyć w sposób konkretny o owocach kongresu wobec ludzi w potrzebie”.

Pielgrzymka Arki Nowego Przymierza
Jedną z form przygotowania do wielkiego święta Eucharystii stała się Pielgrzymka Arki Nowego Przymierza. Pomysł wyszedł od młodzieży. Artysta wykonał symboliczną drewnianą arkę, przypominającą biblijną Arkę Przymierza. Arka ozdobiona jest ośmioma ikonami, przedstawiającymi sceny biblijne nawiązujące do Eucharystii. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Kanadyjczyk polskiego pochodzenia Jarosław Grządka. Pielgrzymi niosący Arkę wyruszyli w Wielkanoc z sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland i po przebyciu liczącej 1600 km drogi dotarli po 64 dniach w uroczystość Bożego Ciała do Québecu.

Międzynarodowe kongresy eucharystyczne odbywają się od końca XIX w. Pierwszy kongres odbył się w Lille w 1881 r. z udziałem 8 tys. osób. Powołano wówczas Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Te wielkie eucharystyczne święta odbyły się już na wszystkich kontynentach, poprzedni miał miejsce w 2004 roku w meksykańskiej Guadalajarze. Kanada gościć będzie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny już po raz drugi. Po raz pierwszy odbył się on tam w Montrealu w 1910 r. Liczba uczestników tegorocznego spotkania nie będzie wielka. Organizatorzy spodziewają się około 15 tys. pielgrzymów z 70 krajów, wśród nich 50 kardynałów i 150 biskupów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.