Do domu Ojca

Jarosław Dudała

|

GN 44/2007

publikacja 31.10.2007 11:17

Przypominamy znane postaci Kościoła w Polsce i na świecie, które odeszły w ciągu minionego roku.

Do domu Ojca

Bp Ignacy Jeż
liczący 93 lata, najstarszy polski biskup, zmarł 16 października w Rzymie, dzień przed tym, jak miała zostać ogłoszona jego nominacja kardynalska. Ten znany z poczucia humoru hierarcha przez dwa i pół roku był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. W 1960 r. został biskupem pomocniczym w Gorzowie Wielkopolskim. Wraz z innymi Ślązakami zarządzał obszarem, zajmującym jedną siódmą Polski. W 1972 r. został pierwszym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Ks. prał. Zdzisław Peszkowski
kapelan Rodzin Katyńskich, zmarł 8 października w wieku 89 lat. Brał udział w kampanii wrześniowej. Wzięty do niewoli sowieckiej, więziony był m.in. w obozie w Kozielsku. Uniknął śmierci w Katyniu. Wyszedł z ZSRR jako żołnierz armii gen. Andresa. Po wojnie wstąpił do polskiego seminarium w Orchard Lake w USA. Był m.in. naczelnym kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza Krajem. W 1994 r. powrócił z emigracji. Podejmował liczne inicjatywy na rzecz upamiętnienia męczeństwa Polaków na Wschodzie.

Kard. Adam Kozłowiecki
zmarł 28 września w stolicy Zambii Lusace. Miał 96 lat. Ponad 60 lat był tam misjonarzem. Pochodził spod Kolbuszowej. W 1929 r. wstąpił do jezuitów. Podczas wojny więziony był m.in. w Oświęcimiu i w Dachau. W 1955 r. został pierwszym biskupem Lusaki. Kilkakrotnie składał rezygnację z tego stanowiska, by mógł go na nim zastąpić rodowity Zambijczyk. Nastąpiło to w 1969 r. Od tego momentu znowu pracował duszpastersko na placówkach misyjnych. W 1998 r. został kardynałem.

Kard. Jean-Marie Lustiger
zmarł w Paryżu 5 sierpnia, w wieku 80 lat. Urodził się jako syn pochodzących z Będzina polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Francji. W orleańskiej katedrze w Wielki Piątek 1940 r. doznał nawrócenia i krótko potem przyjął chrzest. Nigdy nie wyrzekł się imienia nadanego mu przez rodziców, a pod koniec życia chętnie podpisywał swoje teksty: Jean-Marie Aaron kard. Lustiger. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Dał się poznać jako ksiądz poszukujący niebanalnych rozwiązań duszpasterskich. W 1979 r. został ordynariuszem Orleanu, a niecałe półtora roku później arcybiskupem Paryża.

Teoktyst, patriarcha
zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, zmarł 30 lipca w wieku 92 lat w Bukareszcie. Urodził się jako Teodor Arapasu. W 1928 r. wstąpił do skitu (pustelni), należącego do klasztoru Vorona. W 1986 r. został wybrany na zwierzchnika Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Budził wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na służalczość wobec reżimu Ceausescu. Dlatego po jego upadku musiał ustąpić z urzędu, wstąpił do jednego z klasztorów i odbył swego rodzaju pokutę. W 1990 r., co było wydarzeniem bez precedensu, powrócił na swe stanowisko. W 1999 r. jako pierwszy zwierzchnik prawosławny podejmował u siebie Jana Pawła II.

Abp Kazimierz Majdański
zmarł 29 kwietnia. Był wieloletnim arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim, założycielem i profesorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Łomiankach k. Warszawy, a także Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny. Miał 91 lat. Był jednym z 13 rodzeństwa. Jako kleryk został aresztowany przez gestapo. Był więźniem obozów w Sachsenhausen i Dachau, gdzie przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. Święcenia kapłańskie przyjął w 1945 r. w Paryżu. Od 1962 r. był biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej, a od 1979 r. biskupem szczecińsko-kamieńskim.

Prof. John Billings
australijski neurolog, zmarł z 1 na 2 kwietnia, w wieku 89 lat w Melbourne. Wraz żoną Evelyn był pionierem i propagatorem obserwacji naturalnego cyklu płodności za pomocą, nazywanej od ich nazwiska, metody Billingsów. Jan Paweł II odznaczył go Orderem św. Grzegorza Wielkiego. Przed pięciu laty przyznano jemu oraz jego małżonce tytuł lekarzy katolickich roku 2002. Liczne uczelnie nadały mu tytuł doktora honoris causa. Odwiedził także Polskę.

S. Immakulata Janina Adamska
karmelitanka, autorka prac o duchowości i tłumaczka prac Edyty Stein, zmarła 24 lipca w wieku 85 lat w klasztorze w Bornem-Sulinowie. Poza gigantyczną pracą naukową i translatorską s. Immakulata utrzymywała kontakty z setkami osób – młodych, starych, prostych i wykształconych, artystów i naukowców, świeckich, kleryków, duchownych. Miała wielki dar prowadzenia ich do Boga.

Luciana Frassati Gawrońska
siostra bł. Pier Giorgia Frassatiego, zmarła 7 października w wieku 105 lat, w rodzinnej posiadłości w Piemoncie. Między innymi jej zasługą było wyniesienie na ołtarze apostoła turyńskiej biedoty i opuszczonych. Postaci brata poświęciła też wiele książek. W czasie II wojny światowej pomagała wielu Polakom w wydostaniu się na Zachód z okupowanej ojczyzny (m.in. żonie i córce gen. Sikorskiego). Wyszła za mąż za polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego. Jej synem jest Jaś Gawroński – znany włoski dziennikarz telewizyjny, obecnie deputowany do Parlamentu Europejskiego, a córką – Wanda Gawrońska, dobrodziejka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Abbé Pierre
„ojciec bezdomnych”, zmarł 22 stycznia w wieku 94 lat w Paryżu. Był jednym z najbardziej znanych Francuzów. Angażował się w pomoc ubogim i zepchniętym na margines społeczny. Urodził się jako Henry Groues, w rodzinie przemysłowców w Lyonie. W wieku 19 lat wstąpił do zakonu kapucynów, opuścił potem zakon i został księdzem diecezjalnym w Grenoble. Podczas II wojny światowej walczył w ruchu oporu pod pseudonimem „abbé Pierre”. W latach 1945–1951 był gaullistowskim posłem do parlamentu. Według badań opinii publicznej, od 1993 r. był najbardziej szanowanym obywatelem Francji. Z jego inicjatywy w 1949 r. powstała wspólnota Emmaus, dająca schronienie bezdomnym. Dziś skupia ona ponad 350 grup w 42 krajach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.