Żeby nie zapomnieć

Wiesława Dąbrowska-Macura

|

GN 40/2005

publikacja 04.10.2005 19:22

Była sobota, zbliżała się godzina 21.37. Umieraniu Jana Pawła II towarzyszyła modlitwa, refleksja, oczyszczenie serc. Co zrobić, by tego doświadczenia nie zaprzepaścić? Na bardzo ciekawy pomysł wpadł ks. Stanisław Szczepaniec z archidiecezji krakowskiej.

Żeby nie zapomnieć T. Rytych

W każdą pierwszą sobotę miesiąca, pomiędzy 21.00 a 21.37 możemy zdobyć się na wysiłek powracania do papieskiego nauczania i modlitewnej refleksji. Takie spotkanie może odbyć się wszędzie, choćby w domu. Ks. Szczepaniec zaczął organizować Wieczory Jana Pawła II w lipcu, w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Spotkanie łączy w sobie modlitwę i refleksję, rozmowę i gesty zbliżające ludzi do siebie. Szczegółowo przygotowany scenariusz składa się z czterech części. Wprowadzenie zawiera w sobie „Apel Jasnogórski” oraz komentarz. Dotychczas rozważano już tematy: „Totus Tuus”, „Miłosierdzie Boże źródłem nadziei dla człowieka” oraz „Zostań z nami, Panie”. Część druga to „Jan Paweł II – nauczyciel prawdy”. Jest to czas wsłuchiwania się w odczytywane fragmenty papieskiego nauczania. Celem trzeciej części, nazwanej „Jan Paweł II – Apostoł pojednania”, jest utworzenie kręgu jedności, pomagającego pokonać to, co ludzi dzieli i umacniać to, co ich łączy. Jest więc czas na osobiste gesty pojednania, modlitewne prośby o pomoc w przebaczaniu.

Na zakończenie prowadzący dziękuje Bogu za dar papieskiego życia i prosi o umocnienie tych łask, które za jego przyczyną zostały udzielone. Oczywiście cały scenariusz jest jedynie propozycją, co oznacza, że dopuszczalne są rozsądne modyfikacje i dodatki.

Nie stój, nie czekaj! Co robić? Odwiedź stronę internetową http://diecezja.pl/index.php?page=wieczor (znajdziesz tam co miesiąc propozycję scenariusza spotkania) i zorganizuj Wieczór Jana Pawła II w swojej rodzinie lub parafii!Jak przywrócić nastrój modlitwy i refleksji, jaki towarzyszył nam w tamtych dniach? Państwo Joanna i Jan orazich dzieci: Julia, Małgorzatai Jan modlili się w łagiewnickiej bazylice. Właśnie tam odbył się pierwszy Wieczór Jana Pawła II

Piąty Dzień Papieski
Koncerty, sesja naukowa, wręczenie tzw. katolickich Nobli, czyli nagrody TOTUS – to tylko niektóre atrakcje Dnia Papieskiego. Będzie on obchodzony 16 października pod hasłem: „Jan Paweł II – Orędownik Prawdy”. Jak w poprzednich latach, obchodom Dnia Papieskiego będzie towarzyszyła kwesta na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pieniądze będą zbierane przed kościołami w całym kraju do specjalnie oznaczonych puszek. Fundusz można też wspomóc, wysyłając z telefonów komórkowych SMS-y na numer 7250 lub dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na numer 0400 307 400. Dzięki tym pieniądzom 1300 młodych zdolnych ludzi z ubogich wiejskich rodzin może uczyć się i studiować w wymarzonych szkołach.

Stypendyści Fundacji, nazywani żywym pomnikiem Ojca Świętego, wymyślili własną akcję na Dzień Papieski. W wigilię Dnia Papieskiego, 15 października, o 21.37 w godzinie śmierci Jana Pawła II, zorganizujmy się przy naszych kościołach. Zaprośmy rodziny, przyjaciół, znajomych (za pomocą SMS-ów, e-maili, telefonów) i łącząc się z Benedyktem XVI, pomódlmy się o szybką kanonizację naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II – zachęcają. – Niech Ojciec Święty z okna Pana zobaczy, że modlimy się za niego, pamiętamy i nigdy nie zapomnimy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.