GN Bielsko - poleca

Urszula Rogólska

|

GN 09/2005

publikacja 23.02.2005 01:05

Wielki dar krwi…

W tekście ‘Udział w krwi Pana” piszemy o przebiegu akcji wielkopostnego daru krwi w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. O motywacjach swojego zaangażowania mówią uczestnicy i organizatorzy…

„Parafialna akcja krwiodawstwa w Kętach ma 7-letnią tradycję i jest największą tego typu w całym województwie małopolskim. „Takich dużych akcji nie mamy nigdzie - podkreśla doktor Ewa Kułacz z regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Krakowa. - Rzadko mamy okazję, by - tak jak w Kętach - potrzebna była zdwojona, a czasem nawet potrojona ekipa naszych pracowników.
Rygorystyczne przepisy obowiązujące podczas pobierania krwi gwarantują pełne bezpieczeństwo oddającym krew, jak i tym, którzy ją otrzymują. Stosowany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, krew każdego dawcy za każdym razem jest poddawana już w Centrum całemu szeregowi badań i testów. Jeżeli któreś z badań nie kończy się pozytywnym wynikiem, ta dawka krwi nie jest wykorzystywana, a krwiodawcę od razu informujemy o zagrożeniu jego zdrowia”.

W kartotekach Parafialnego Klubu HDK w ciągu 7 lat działalności zarejestrowanych zostało ponad 2 tysiące osób. Krew oddawali tu rodzice, dziś przychodzą razem z dorastającymi dziećmi…” - więcej na str. 4-5.