Kalendarz Liturgiczny

GN 09/2009

publikacja 27.02.2009 19:27

Katarzyna Solecka

2 marca, poniedziałek
Dzień powszedni

Kpł 19,1–2.11–18; Ps 19; Mt 25,31–46, I tydzień psałterza

Nie będziesz stronniczym na korzyść ubogiego, ani nie będziesz miał względów dla bogatego. Sprawiedliwie będziesz sądził bliźniego. Łk 10,5

Głosowaliśmy na nią, bo jest kobietą. Poparliśmy go, bo taki przystojny. Nie zgadzam się z nim, bo jego siostra to wariatka. Wierzę jej, bo mieszka w naszym bloku. Za czym się opowiadają, jakie są fakty, co naprawdę się stało? A kogo to obchodzi? Sąd zapadł na długo przedtem, zanim zadano pytanie. Czasami mogłoby się wydawać, że ubodzy i prześladowani są dobrzy automatycznie, niejako z samej definicji. Jednak nasza rzekoma bezstronność okazuje się podszyta zawiścią wobec tych, którym lepiej się powiodło. A przecież to nie bieda czyni z nas świętych, to nie krzywda nas usprawiedliwia.

Myśl na dziś
Wierzę w chrześcijaństwo tak, jak w słońce: nie tylko dlatego, że je widzę, lecz także dzięki temu, że widzę wszystko pozostałe (Clive Staples Lewis).

3 marca, wtorek
Dzień powszedni

Iz 55,10–11; Ps 34; Mt 6,7–15

Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani Hbr 6,7

„Poganin” tutaj to nie ten, kto nie wierzy, lecz ktoś, kto nie wierzy Bogu Prawdziwemu – wyznaje bożki, na których można coś wymusić, które da się pokonać sprytem czy naleganiem. Ten, kto wierzy Bogu, nie musi się lękać ani kombinować. Zostaje wysłuchany nie dlatego, że coś zrobił czy okazał się lepszy od innych, ale dlatego, że Bóg o nim pamięta. Czy to oznacza, że nie mamy prosić? Że lepiej nie mówić wcale? Nie. W naszej modlitwie jak w lustrze odbija się wiara – kto Boga zna, kto doświadcza Jego miłości, nigdy nie przestaje się modlić.

Myśl na dziś
Modlitwa powinna być natarczywa, o ile ta natarczywość jest odbiciem wiary (św. Ojciec Pio)

4 marca, środa
Święto św. Kazimierza Królewicza

Syr 51,13–20; Ps 16; Lk 12,35–40

Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał.
Mk 12,37b

Wiele razy wyartykułowane podejrzenie: w niebie musi być nudno, skoro mamy tam wiecznie sławić Boga, wciąż oddawać należną Mu chwałę. Pożyteczne ćwiczenie dla wyobraźni: a jeśli role rzeczywiście się odwrócą?... W niebie to my będziemy z utęsknieniem oczekiwanymi gośćmi. Niebo to Jezus nieustannie wstawiający się za nami przed tronem Boga. Niebo to Pan, który będzie dbał o nasz odpoczynek, nasze szczęście i zaspokojenie, który będzie nam usługiwał.

Myśl na dziś
Każdy dzień, który mija, przybliża cię do życia (św. Josemaria Escrivà)

5 marca, czwartek
Dzień powszedni

Est (Wlg) 4,17k–m.r–t; Ps 138; Mk 7,7–12

Panie, na wieki trwa Twoja łaska, nie porzucaj dzieła rąk Twoich! Ps 138,8

Bóg jest nam wierny. Ot, taki książę z bajki: nie nadużyje zaufania. Nie zdradzi. Obsypie błogosławieństwem... Ten obraz może się wydawać zbyt nierealny, naiwny – ale jest prawdziwy. Bóg jest nam wierny, ponieważ jest wierny samemu Sobie: swoim postanowieniom, woli, ofiarowanym nam łaskom. Stworzył nas. Jeżeli kiedykolwiek marzyliśmy o prawdziwej miłości – wiemy, co to znaczy: Bóg chce nas rzeczywiście dla nas samych, nie z powodu naszych osiągnięć czy zalet.

Myśl na dziś
Nie ma takich sytuacji, w których by jeszcze miłość nie miała czegoś do powiedzenia (Kard. Stefan Wyszyński)

6 marca, piątek
Dzień powszedni

Ez 18,21–28; Ps 130; Mt 5,20–26

Zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Mt 5,24

Zawsze zastanawiały mnie te słowa: „potem przyjdź”. Bo bądźmy szczerzy –najczęściej nie ma żadnego „potem”. Bo jeśli już poradzimy sobie z życiem, unormujemy stosunki z ludźmi – jakoś mniej nas ciągnie do ofiarowywania czegokolwiek. Pokój z Bogiem, zgoda między ludźmi jakoś ze sobą współgrają. Dążymy niekiedy usilnie do poukładania sobie życia, mylnie zakładając, że jak już zrobimy to czy tamto, zyskamy trochę oddechu na modlitwę, mszę w tygodniu czy nabożną lekturę. Usprawiedliwiamy nawet swoją nieobecność przed Bogiem relacjami z innymi. A Bóg nie mówi: „Jak jesteś skłócony, nie masz czego przy mnie szukać”. Mówi: „Pojednaj się i wróć”.

Myśl na dziś
Nie lękajcie się miłości, która stawia człowiekowi wymagania. One są zdolne uczynić waszą miłość prawdziwą (Jan Paweł II)

7 marca, sobota
Wspomnienie świętych Perpetuy i Felicyty, męczennic

Pwt 26,16–19; Ps 119; Mt 5,43–48

Dziś uzyskałeś to, że Pan ci powiedział, iż będzie dla ciebie Bogiem... A Pan uzyskał to, żeś ty dziś obiecał być ludem stanowiącym szczególną Jego własność... Pwt 26,17.18

To brzmi niemal jak transakcja handlowa, wyciąg z akt notarialnych. Ty to, Ja to. Nasze życie religijne zmusza do odpowiedzi na pytania, ile jesteśmy skłonni zainwestować, czy odpowiada nam lokata kapitału, czy godzimy się poczekać na zysk. W tym „coś za coś” nie ma jednak równowagi – otrzymamy o wiele więcej, niż jesteśmy w stanie ofiarować. Dlatego właśnie relacja z Bogiem wymaga od nas uczciwości – bo On jako Bóg postawił na nas wszystko, dał wszystko: Siebie.

Myśl na dziś
Szkoda trudu na robienie czegoś połowicznie (św. Teresa z Lisieux)

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.