Kalendarz Liturgiczny

Katarzyna Solecka

|

GN 39/2007

publikacja 26.09.2007 23:11

1 października
Poniedziałek – wspomnienie św. Teresyod Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła

Tak mówi Pan Zastępów: „I znowu staruszkowie i staruszki zasiądą na placach Jeruzalem, wszyscy z laskami w ręku z powodu podeszłego wieku. I zaroją się place miasta od bawiących się tam chłopców i dziewcząt”.
Starość otoczona szacunkiem i troską, radosne dzieciństwo – czasami po ludzku niewiele mogę zrobić, aby w życiu konkretnego człowieka stało się to rzeczywistością. Jednak współpracując z łaską w swoim życiu, wprowadzam Boże królestwo, w którym pokój starców i beztroska dzieci będą możliwe.
Za 8,1–8; Ps 102; Łk 9,46–50, II tydzień psałterza

2 października
Wtorek – wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów

Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa.
Dlaczego obietnice Boga brzmią w moich uszach jak drwina? Nie depczę po niczyich śladach. Nie słyszę wskazówek. Nikt nie pomaga mi pokonać moich wrogów... Może już dawno skręciłam nie tam, gdzie należy. Może czas przestawić się na inną częstotliwość. Może mój wróg to grzech, a nie sąsiadka z naprzeciwka.
Wj 23,20–23; Ps 91; Mt 18,1–5.10

3 października
Środa – dzień powszedni

Jakże nie mam smutno wyglądać, gdy miasto, gdzie są groby moich przodków, jest spustoszone, a bramy jego są strawione ogniem.
Krajobraz duchowy: chrzcielny becik zjedzony przez mole, zakurzona książeczka do Pierwszej Komunii, poplamiona ślubna sukienka. Czy miejsca, w których spotkałam Boga, nie są ruiną? Czy można je jeszcze odbudować, na nowo pojąć ich znaczenie, uczynić swoją radością i chlubą?
Ne 2,1–8; Ps 137; Łk 9,57–62

4 października
Czwartek – wspomnienie św. Franciszka z Asyżu

I czytał z tej księgi, zwrócony do placu znajdującego się przed Bramą Wodną, od rana aż do południa przed mężczyznami, kobietami i tymi, którzy rozumieli; a uszy całego ludu były zwrócone ku księdze Prawa.
Chciałabym zobaczyć mężczyznę, który czyta i postępuje zgodnie z przeczytanym. Chciałabym zobaczyć kobietę, która czyta i napełnia się mocą. Chciałabym zobaczyć dziecko, które czyta i zaczyna rozumieć. Widzę bezradnych mężczyzn, smutne kobiety, niespokojne dzieci.
Ne 8,1–4a.5–6.7b–12; Ps 19; Łk 10,1–12

5 października
Piątek – wspomnienie dowolne św. Faustyny Kowalskiej

Mówić będziecie: Panu, Bogu naszemu, [należna jest] sprawiedliwość, nam zaś zawstydzenie oblicza, jak to jest obecnie, (…) ponieważ zgrzeszyliśmy przed Panem, nie wierzyliśmy Jemu...
To Bóg był sprawiedliwy, a my się myliliśmy. To On okazał się wierny, a my nie dowierzaliśmy. Za dobro odpowiedzieliśmy złem, za łaskę – grzechem. Dlatego tak musi być obecnie: trzeba nam przyznać rację Bogu, zawrócić z drogi.
Ba 1,15–22; Ps 79; Łk 10,13–16

6 października
Sobota – dzień powszedni

Ufajcie, dzieci, wołajcie do Boga, a Ten, który dopuścił to na was, będzie pamiętał o was. Jak bowiem błądząc myśleliście o odstąpieniu od Boga, tak teraz, nawróciwszy się, szukajcie Go dziesięciokrotnie.
Dziesięć razy głębiej pragnąć Boga niż wyrównania rachunków. Dziesięć razy bardziej wysilić się w wierności niż rozpamiętywać zło. Dziesięć razy częściej uklęknąć do modlitwy niż wygrażać pięścią.
Ba 4,5–12.27–29; Ps 69; Łk 10,17–24

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.