Kalendarz Liturgiczny

Katarzyna Solecka

|

GN 35/2007

publikacja 29.08.2007 11:21

3 września
Poniedziałek – wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei. (…) Przeto wzajemnie się pocieszajcie tymi słowami!
Wiemy, co nas czeka – i dlatego musimy mieć nadzieję. Wiemy, Kto staje u wezgłowia umierających, Kto wita ich po tamtej stronie. To nie zmniejsza cierpienia związanego ze śmiercią, ale zmarły, którego kochamy, został przyjęty przez Boga – i nasze zaufanie Bogu można mierzyć siłą płynącego z tej prawdy pokrzepienia.
1 Tes 4,13–18; Ps 96; Łk 4,16–30, II tydzień psałterza

4 września
Wtorek – wspomnienie bł. Marii Stelli i Towarzyszek

Ale wy, bracia, nie jesteście w ciemnościach, aby ów dzień miał was zaskoczyć jak złodziej..
Każda chwila przybliża nas do śmierci i do dnia sądu ostatecznego. Ale to nie znajomość dokładnego terminu ma nas uspokoić i przygotować. Lecz zbliżanie się do Światła, życie w obecności Jezusa, pewność Jego miłości.
1 Tes 5,1–6.9–11; Ps 27; Łk 4,31–37

5 września
Środa – wspomnienie bł. Matki Teresy z Kalkuty

Dzięki czynimy Bogu, Ojcu Pana naszego Jezusa Chrystusa, zawsze, ilekroć modlimy się za was – odkąd usłyszeliśmy o waszej wierze w Chrystusie Jezusie i o waszej miłości, jaką żywicie dla wszystkich świętych.
Abyśmy, modląc się za członków Kościoła, umieli nosić w sercu to samo dziękczynienie: odrzucając zawiść i pogardę, potrafili dostrzec działającą w nich Bożą łaskę. Aby inni, patrząc na nas, mieli za co Bogu dziękować.
Kol 1,1–8; Ps 52; Łk 4,38–44

6 września
Czwartek – dzień powszedni

Abyście już postępowali w sposób godny Pana, w pełni Mu się podobając, wydając owoce wszelkich dobrych czynów i rosnąc przez głębsze poznanie Boga.
Tego właśnie pragną dla nas święci i ci wszyscy, którzy poprzedzili nas w niebie. Nie ma dla nas nic ważniejszego, nic lepszego, nic bardziej pożytecznego niż żyć tak, by móc nazwać się chrześcijaninem.
Kol 1,9–14; Ps 98; Łk 5,1–11

7 września
Piątek – wspomnienie św. Melchiora Grodzieckiego i bł. Ignacego Kłopotowskiego

Zechciał bowiem [Bóg], (…) aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego – i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża.
Ceną pokoju często jest krzyż. Mój własny, przyjmowany z wiarą, na wzór Chrystusa.
1 Tes 4, 1–8; Ps 97; Mt 25, 1–13

8 września
Sobota – święto Narodzenia NMP

A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu.
To Pan Bóg wybrał Betlejem na miejsce narodzenia Jezusa i sam określił czas spełnienia się obietnicy. Tak samo wybrał nas – jesteśmy członkami Jego Kościoła; Jego ziemią świętą, na której chce się narodzić, gdzie chce panować.
Mi 5,1–4a (lub Rz 8,28-30); Ps 96; Mt 1,1–16.18–23 (lub Mt 1,18–23)

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.