Kalendarz Liturgiczny

Krzysztof Błażyca

|

GN 34/2007

publikacja 22.08.2007 16:52

27 sierpnia
Poniedziałek – wspomnienie św. Moniki

Zawsze dziękujemy Bogu (…) pomni (...) na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję, w Panu naszym Jezusie.
Co roku w kilkudziesięciu krajach – również w Polsce – wspólnota Chemin Neuf organizuje rekolekcje dla małżeństw. Nazywają się KANA, na znak, że Jezus również dziś przychodzi do małżeństw, które Go zapraszają. Bóg okazuje się mocniejszy niż kłótnie, obojętność, zdrady. Jezus nawet zatrutą wodę codzienności potrafi przemienić w wino. Na KANIE wielu o tym świadczy. Trud miłości, nadzieja w Panu Jezusie i sens wciąż na nowo odkrywany...
1 Tes 1,1–5.8b–10; Ps 149; Mt 23,1.13–22; 1 tydzień psałterza

28 sierpnia
Wtorek – wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

Chcieliśmy wam dać nie tylko Bożą Ewangelię, lecz nadto dusze nasze, tak bowiem staliście się nam drodzy.
Dzielić się Ewangelią to żyć bez maski na twarzy. W prostocie, z otwartym sercem, szczerze. Aby świadectwo nie było jałowe, lecz płynęło z samej głębi duszy. A choć pozwolić innym dotknąć swego serca nie jest łatwo, warto. Jezus ogołocił samego siebie, byśmy mogli doświadczyć bliskości Tajemnicy Boga. Dzielić się Ewangelią, na której buduję życie, to dzielić się tajemnicą, w której jest ono zanurzone.
1 Tes 2, 1–8; Ps 139; Mt 23,23–26

29 sierpnia
Środa – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Ty zaś przepasz biodra, wstań i mów wszystko, co ci rozkażę.
Zmarł ojciec przyjaciela. Dobry człowiek. W sprawach wiary pozostawał nieco na uboczu. „Ale gdy ojciec odchodził, dom był pełen nieba. Czułem wtedy, że muszę mówić mu o Jezusie, czytać psalmy. Wcześniej nigdy się na to nie odważyłem. I ojciec pomimo cierpienia odszedł spokojnie. Nas wszystkich ogarnął pokój. Przejście ojca to obok mego ślubu, była najpiękniejsza chwila w moim życiu. Trudno to pojąć...”.
Jr 1, 17–19; Ps 71; Mk 6,17–29

30 sierpnia
Czwartek – dzień powszedni

Teraz bowiem ożyliśmy, gdy wy trwacie w Panu.
Zabolało, gdy przyjaciółka, niegdyś pełna radosnej wiary, osunęła się w cyniczny ateizm. Czemu? Czy jej życie jest mym życiem? Innym razem znajomy, który nigdy się nie modlił, uklęknął obok i powiedział: „Kiedyś trzeba zacząć”. Skąd wtedy ta radość? „Cieszmy się, bo ten syn był umarły, a ożył” – mówił Jezus w przypowieści. „Ożyliśmy, gdy trwacie w Panu” – wyznał apostoł. Łez i wrażliwego serca nie trzeba się wstydzić...
1 Tes 3,7–13; Ps 90; Mt 24, 42–51

31 sierpnia
Piątek – dzień powszedni

Wolą Bożą jest wasze uświęcenie, powstrzymywanie się od rozpusty (...) albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do świętości.
Napis w autobusie: „Żądasz czystości, zachowaj ją sam”. Ilekroć nań spoglądam, myślę, że pragnienie czystości mamy zapisane w duszy, choć nie zawsze dobrze rozumiemy czystość. Kojarzymy ją z wyrzeczeniem, przykrajamy jej pojęcie do naszych „standardów”. A czy się modlimy o nią? „I daj nam czystość co nie jest ascezą tylko miłością – jak życie całe” – lekkim piórem czystego ducha modlił się ks. Jan Twardowski.
1 Tes 4, 1–8; Ps 97; Mt 25, 1–13

1 września
Sobota – wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy

Zachęcam was jedynie, bracia, abyście coraz bardziej się doskonalili, i starali spełniać własne obowiązki i pracować swoimi rękami.
Codzienne czynności, które się wydają błahe i nic nieznaczące, też mają swój wymiar eschatologiczny. Są przecież wyrazem troski: o dom, o małżonka, o dziecko, o parafian, o własną pracę. Prosta codzienność – a staje się drogą do Ojca, który jest w niebie. Jezus, zanim zaczął nauczać, pracował jako cieśla. Uświęcił pracę, obowiązki rodzinne. Żył prosto.
1 Tes 4,9–11; Ps 98; Mt 25, 14–30

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.