Kalendarz Liturgiczny

Katarzyna Solecka

|

GN 07/2007

publikacja 14.02.2007 15:06

19 lutego
Poniedziałek – dzień powszedni

Cała mądrość od Boga pochodzi, jest z Nim na wieki. (…) To Pan ją stworzył, przejrzał, policzył i wylał na wszystkie swe dzieła, na wszystkie stworzenia według swego daru, a tych, co Go miłują, hojnie nią wyposażył.
Jeśli to, co nazywamy „miłością”, ogłupia, niszczy, niewoli – miejmy odwagę to odrzucić. Miłość czyni nas mądrymi – daje rozwagę, przygotowuje do przyszłości, uwalnia od przeszłości. Mądrość pochodzi od Boga i wprawiamy się w niej, kochając Boga.
Syr 1,1–10; Ps 93; Mk 9,14–29 III tydzień psałterza

20 lutego
Wtorek – dzień powszedni

Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie, a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały! Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia. Bądź Mu wierny, a On zajmie się tobą, prostuj swe drogi i Jemu zaufaj!
Czemu Bóg żąda wierności zawsze, każe przyjmować w pokoju każde cierpienie? Dlaczego nie „co drugie” albo „które ci się uda”?... Można to nazwać „transakcją wiązaną”. Bóg chce ode mnie wszystkiego, chce mnie całej. Ale i daje wszystko – całego siebie, na wieczność
Syr 2 ,1–11; Ps 37; Mk 9,30–37

21 lutego
Środa Popielcowa

On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli. Kto wie? Może znów pożałuje....
Być może w tych dniach Bóg znów uczyni coś dla nas. Kto wie, może okaże swoją moc, wyrwie nas z nieszczęścia, oświetli nam drogę… Nic jednak nie zrobi „za” nas: nie posypie głowy popiołem, nie podejmie umartwienia, nie będzie pokutował.
Jl 2,12–18; Ps 51; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6,1–6.16–18; IV tydzień psałterza

22 lutego
Czwartek – święto Katedry
św. Piotra Apostoła

Starszych więc, którzy są wśród was, proszę (…): paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem.
To samo można powiedzieć o nas: bądźcie posłuszni Kościołowi nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce. Bądźcie członkami Kościoła nie ze względu na płynące z tego korzyści, ale angażując się w jego życie bezinteresownie, z oddaniem.
1 P 5,1–4; Ps 23; Mt 16,13–19

23 lutego
Piątek – dzień powszedni

Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie – czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu?
Wielki Post właśnie się rozpoczął i wszystko jeszcze przed nami. Także to coś, co można nazwać stylem przeżywania dni umartwienia i pokuty. Czy będą one uważnym przyglądaniem się sobie, ścieraniem kurzu, byśmy błyszczeli jeszcze bardziej – czy raczej przyglądaniem się Bogu, spełnianiem JEGO oczekiwań, odkrywaniem JEGO upodobań?
Iz 58,1–9; Ps 51; Mt 9,14–15

24 lutego
Sobota – dzień powszedni

Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród... I będą cię nazywać naprawcą wyłomów, odnowicielem rumowisk – na zamieszkanie. Jeśli….
Bóg stawia warunki. Wzywa do posłuszeństwa Bożym prawom i służby bliźniemu. Boże błogosławieństwo obwarowane jest owym „jeśli” nie na zasadzie „coś za coś”, ale dlatego, że być blisko Boga znaczy upodobnić się do Niego: nakarmić zgłodniałego, pocieszyć duszę przygnębioną, jarzmo połamać…
Iz 58,9b–14; Ps 86; Łk 5,27–32

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.