Kalendarz Liturgiczny

Marcin Jakimowicz

|

GN 05/2007

publikacja 31.01.2007 19:01

5 poniedziałek
Poniedziałek – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.
Ważna jest kolejność: najpierw niebo, później ziemia. Mam szukać królestwa Bożego, reszta będzie przydana. Pierwsze słowa Biblii opowiadają o stworzeniu nieba – naszego domu, następne o ziemi – miejscu, gdzie pomieszkamy, jak mówi psalmista, „lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt”. Dlaczego źle rozkładam akcenty?
Rdz 1,1–19; Ps 104; Mk 6,53–56; I tydzień psałterza

6 wtorek
Wtorek – wspomnienie śś. Pawła Mikii towarzyszy, męczenników

A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
W świecie stworzonym przez Boga panowała harmonia. Bóg swoim słowem rozdzielał: światło od ciemności, dzień od nocy, ląd od bezmiaru wód. W moim życiu duchowym panuje chaos. Czy nie dlatego, że boję się tego bolesnego rozdzielenia? Słowo Boże jak miecz dzieli świat na pół. A ja boję się tego przecięcia. Bo boli…
Rdz 1,20–2,4a; Ps 8; Mk 7,1–13

7 środa
Środa – dzień powszedni

Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi.
Z drzewa nie wolno ci jeść, bo umrzesz – przestrzegał Bóg. Chciał ocalić człowieka. Wiedział, jaki jest kruchy. Uczynił go z prochu ziemi. Słowo Adam pochodzi od hebrajskiego adamah – ziemia. Pan zakazał zrywania owocu. Nie podoba nam się to. To ograniczenie wolności – krzyczymy. Nie znajdujemy w posłuszeństwie ocalenia i wchodzimy w śmierć.
Rdz 2,4b–9.15–17; Ps 104; Mk 7,14–23

8 czwartek
Czwartek – wspomnienie dowolne św. Józefiny Bakhity

Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu.
A seks? Jest dobry czy zły? – zapytał młodzież rekolekcjonista w naszej parafii. Zły – odpowiedziało kilku „pobożnych”, chcąc się przypodobać kaznodziei. – Ależ, co za głupoty wygadujecie!? – załamał ręce kapłan. Jesteśmy wytresowani. Żyjemy w świecie, w którym chwila powstania życia wypisywana jest na murach naszych bloków jako największy wulgaryzm.
Rdz 2,18–25; Ps 128; Mk 7,24–30

9 piątek
Piątek - dzień powszedni

Rzekł wąż: „Na pewno nie umrzecie!”.
Scenariusz każdego grzechu. Szept: Spróbuj, na pewno nie umrzesz! Widzę, że zakazane drzewo „jest rozkoszą dla oczu”. Zrywam owoc. Dostrzegam swoją nagość, A w tym czasie Bóg przechadza się po ogrodzie, w porze powiewu wiatru (Ruah). Jest pełen błogosławieństwa. Ja nie mogę złapać tego wiatru w żagle, otworzyć się na łaskę, bo ukrywam się w zaroślach i odwracam twarz. Znów dałem się nabrać.
Rdz 3,1–8; Ps 32; Mk 7,31–37

10 sobota
Sobota – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy

Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: „Gdzie jesteś?”.
Gdy Jezus trzykrotnie pytał Piotra: „Czy mnie miłujesz?”, pytał jak małe, bezbronne dziecko, które pragnie usłyszeć od rodziców zbawienne słowa: kocham cię – opowiada brat Efraim. Nie sprawdzał Piotra, nie prześwietlał. Nie rozmawiał z nim z pozycji siły. Samotny Pan Bóg wędruje przez Eden i woła: Adamie gdzie jesteś? Dlaczego się chowasz? Tak, jakby nie rozumiał, dlaczego został oszukany.
Rdz 3,9–24; Ps 90; Mk 8,1–10

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.