Ukraina. Zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi: w Ławrze Peczerskiej zabrzmi modlitwa po ukraińsku

PAP

publikacja 03.12.2022 09:39

Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), wyraził przekonanie, że modlitwa po ukraińsku zabrzmi w Ławrze Peczerskiej, gdzie obecnie swą siedzibę ma Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM).

Ukraina. Zwierzchnik autokefalicznej Cerkwi: w Ławrze Peczerskiej zabrzmi modlitwa po ukraińsku unsplash

"Przejdziemy tę drogę pokojowo i spokojnie, i w świętym miejscu naszego narodu zabrzmi nareszcie codzienna modlitwa w języku ojczystym" - napisał metropolita w komentarzu na Facebooku w piątek wieczorem. Będzie to - dodał - modlitwa "o zwycięstwo, sprawiedliwy świat, wygonienie agresorów rosyjskich i dobro dla Ukrainy".

Metropolita skomentował w ten sposób zarejestrowanie w piątek Ławry Peczerskiej w Kijowie jako monastyru kierowanej przez niego Cerkwi. Służby prasowe CPU przekazały, że zgodnie z zapisem w rejestrze zwierzchnikiem klasztoru jako osoba prawna będzie metropolita Epifaniusz. Przedstawiciele władz Ukrainy nie potwierdzili przy tym, by rejestracja oznaczała przekazywanie monasteru w ręce autokefalicznej Cerkwi.

Epifaniusz napisał, że rejestracja to "ważny krok w kierunku powrotu języka ukraińskiego" do Ławry i zastrzegł, że "wiele kwestii wymaga odpowiedzi i decyzji". (https://tinyurl.com/cabb34p4).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) poleciła, by rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) objęła w piątek sankcjami metropolitę Pawła (Łebedzia), zwierzchnika Ławry Peczerskiej. SBU przeprowadziła w ostatnich tygodniach "działania kontrwywiadowcze" na terenie Ławry i innych obiektów UCP PM.

Ławra Peczerska to pochodzący z XI wieku kompleks klasztorny, który przez wiele wieków był jednym z najważniejszych ośrodków prawosławia na ziemiach ukraińskich. Na jego terenie znajduje się m.in. sobór katedralny będący obecnie siedzibą UCP PM oraz liczne cerkwie. Ławra Peczerska jest od 1994 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podporządkowanie UCP PM patriarchatowi w Moskwie w przeszłości były powodem napięć wewnątrz ukraińskiego prawosławia i dążeń do powołania odrębnego Kościoła, niezależnego od Moskwy. W 2018 roku powstała Cerkiew Prawosławna Ukrainy, utworzona w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. W styczniu 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii (niezależności wobec innych wspólnot religijnych).

Według szacunków z lutego 2020 roku, za parafian Cerkwi Prawosławnej Ukrainy uznawało się 38,6 proc. mieszkańców Ukrainy. Wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego stanowili 20,7 proc.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę