Kalendarz Liturgiczny

Marcin Jakimowicz

|

GN 22/2006

publikacja 26.05.2006 08:39

29 maja
Poniedziałek – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy

Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę? Często słyszałem kpiny na temat daru języków i proroctwa. Nie dziwię się, sam nie dowierzałem. Paweł dotarł do chrześcijan, którzy... nawet nie słyszeli o Duchu Świętym! Ale gdy włożył na nich ręce, zmieniło się wszystko. „Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali”. Łatwo kpić, bo to dary pełne delikatności i nieporadności. Języki jak gaworzenie bezradnego dziecka, które nie znajduje słów. Proroctwa wypowiadane przez grzeszników. Słabość.
Dz 19,1–8; Ps 68; J 16,29–33, III tydzień psałterza

30 maja
Wtorek – wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika

Czekają mnie więzy i utrapienia, o czym zapewnia mnie Duch Święty. „Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz – Ala przełknęła ślinę i z wyczuwalnym zdziwieniem w głosie odczytała – wśród prześladowań”. Jej zdziwiony głos spowodował, że wybuchnęliśmy śmiechem. Nigdy wcześniej nie zauważyliśmy tego zdania. Zatrzymywaliśmy się na stokrotnej nagrodzie. A to, że ma się ona dokonać wśród prześladowań? Więzy i utrapienia. W każdym mieście. Masz jak w banku.
Dz 20,17–27; Ps 68; J 17,1–11a

31 maja
Środa – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

On zbawi, uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości. Ojciec wybiega na pustą drogę już w chwili, gdy widzi z daleka powracającego syna. Rzuca mu się na szyję, nakłada królewską szatę i pierścień. Sofoniasz pisze, że Stwórca „wzniesie nad tobą okrzyki radości”. Krzyczący z radości Bóg? Czy to nie zbytnia przesada? Czy prorok się nie zagalopował?
So 3,14–18 lub Rz 12,9–16b; Ps: Iz 12,2–3.4bcde.5–6; Łk 1,39–56

1 czerwca
Czwartek – wspomnienie św. Justyna, męczennika; Dzień Dziecka

Następnej nocy ukazał mu się Pan. Odwagi! – powiedział. Pan objawia się Pawłowi w środku najciemniejszej nocy. Pociesza go w więzieniu. Do Daniela przyszedł, gdy prorok siedział w jaskini pełnej lwów. A Józef? Słyszał głos Pana we śnie. Rano wstawał, pakował się i... wyjeżdżał. Brał jeszcze w podróż Maryję z malutkim Jezusem. Wydoroślałem. Sen mara – kpię. A moje dzieci śnią o aniołach.
Dz 22,30:23,6–11; Ps 16; J 17,20–26

2 czerwca
Piątek – dzień powszedni

Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje. Moi znajomi lubią rozmawiać ze mną o polskiej lidze, o muzyce, filmach. Gada się nam świetnie. Czuję tylko, że mają do mnie delikatną pretensję – drobiazg – o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym twierdzę, że żyje.
Dz 25,13–21; Ps 103; J 21,15–19

3 czerwca
Sobota – wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

Pozwolono Pawłowi mieszkać prywatnie razem z żołnierzem, który go pilnował. Jezus, uzdrawiając paralityka, rzekł: weź swoje łoże. Po co chodzić po mieście z łóżkiem? Czy wszyscy muszą wiedzieć o mojej wstydliwej chorobie? Jestem przecież już zdrowy! A może to świadectwo dla ludzi i przestroga dla mnie: pamiętaj, kto Cię uzdrowił? Paweł zamieszkał ze swoim strażnikiem. To dla mnie symboliczne zdanie. Wszyscy wiedzieli o jego niewoli. Był więźniem. – Dla nadziei Izraela dźwigam te kajdany – chlubił się Apostoł.
Dz 28,16–20.30–31; Ps 11; J 21,20–25

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.