Jednym słowem

GN 48/2022

publikacja 01.12.2022 00:00

Masz opracowaną strategię adwentową? Plan? Czego trzeba, aby nabożeństwa roratnie były aktualne, Twoje osobiste?

ks. Krzysztof Porosło
Powiedz tylko słowo
Baptysterium/WAM
Trzebunia–Kraków 2022
ss. 144 ks. Krzysztof Porosło Powiedz tylko słowo Baptysterium/WAM Trzebunia–Kraków 2022 ss. 144

Duszpasterz studentów z kolegiaty św. Anny w Krakowie na każdy powszedni dzień Adwentu wybrał z czytań liturgicznych hebrajskie lub greckie słowo. Po łyku ze źródła, rano lub wieczorem. Z jednego terminu biblijnego można zbudować narrację. Dom ze słów dla Boga. Dzień po dniu analizować takie słowo – teologicznie, filologicznie, duchowo. W ten sposób codziennie ciemne niebo dotknie tylko – i aż – pojedynczy promień Biblii, opatrzony komentarzem. Tytuł „Powiedz tylko Słowo” pochodzi z nazwanego tak cyklu roratnich homilii, głoszonych od dwóch lat w Krakowie. Po przeredagowaniu złożyły się one na ciekawą książkę z rozważaniami na każdy możliwy układ dni adwentowych. Zdarza się, że liturgia czytań i temat Rorat nie są ze sobą bezpośrednio związane – wyjaśnia autor. Słowo Boże z czytań mszalnych jest wtedy jakby na drugim planie. A Jego słowo ma nas przeprowadzić przez czas oczekiwania. Przygotować, jak mówi ks. Porosło, potrójnie na przyjście Pana: w liturgii, na końcu czasów i w Boże Narodzenie.

Na trzy tygodnie (bez homilii niedzielnych, bo wtedy nie ma Rorat), a następnie na drugą część Adwentu – od 17 do 24 grudnia – dostajemy więc adwentowy kalendarz Bożych słów. Zaczynamy od poniedziałku słowem hikanos (godny) – terminem znanym z prośby setnika. W Wigilię otrzymujemy greckie słowo afiemi – wybaczam. Jakie jeszcze słowa będą nam towarzyszyć? 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, nie mogło zabraknąć szczególnego maryjnego – Kecharitomene (pełna łaski). Transliteracja greki i hebrajskiego jest w tym wydaniu uproszczona.

Konsultacji w kwestii języka hebrajskiegio i greckiego udzielał przy wydaniu zbioru ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, z którym autor pracuje na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i posługuje w kolegiacie św. Anny. Pozostaje życzyć, by analityczna metoda inspirowała do myślenia o każdym słowie Biblii, samodzielnego odkrywania jej znaczeń.

Aneta M. Krawczyk

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.