Kalendarz Liturgiczny

Krzysztof Błażyca

|

GN 07/2006

publikacja 08.02.2006 10:34

13 lutego
Poniedziałek - dzień powszedni

Za pełną radość poczytujcie sobie, ilekroć spadają na was różne doświadczenia. Łatwo rzec, trudniej żyć... A jednak przekonuje mnie mądrość apostoła Jakuba. Nieraz była mi drogowskazem. Nie zawsze witałem niemiłe doświadczenie z radością. Często jednak starałem się dostrzec w nim „Boży dopust”, ku memu pouczeniu. Z perspektywy czasu widzę, jak mało było tzw. przypadków. I wierzę, że to „ślady” Boga w mym życiu. Doprawdy, warto zaufać słowom apostoła.
Jk 1,1-11; Ps 119; Mk 8,11-13, II tydzień psałterza

14 lutego
Wtorek - święto śś. Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa, patronów Europy

Poganie radowali się i wielbili słowo Pańskie. Dziś już nie mówimy: poganie. Mówimy: ludy dopiero poznające Ewangelię. Czasem obserwujemy dzieła misyjne, np. w Afryce. Widzimy tam radość i taniec w trakcie liturgii, wielbienie Boga w czasie pracy, prostotę i życzliwość w codzienności. Jednak my sami często podążamy jakże smutnym krokiem do naszych... smutnych kościołów. Czy aby nie zasmucamy Pana Boga?
Dz 13,46-49; Ps 117; Łk 10,1-9

15 lutego
Środa - dzień powszedni

Wprowadzajcie zaś słowo w czyn. Słowo zwiastuje, zapowiada, przygotowuje na to, że coś się wydarzy. Słowo honoru, słowo harcerza, słowo przysięgi rycerskiej - może te określenia brzmią jak anachronizmy. Czy jednak czasem nie brak nam owych rycerzy? Wszak żyje się prościej i piękniej wiedząc, że „tak” oraz „nie” znaczą to, co znaczą, zamiast mdłego „być może”, które nie znaczy nic.
Jk 1,19-27; Ps 15; Mk 8,22-26

16 lutego
Czwartek - dzień powszedni

Niech wiara w Pana naszego Jezusa Chrystusa nie ma względu na osoby. Bardzo długo trwało, abym nauczył się widzieć brata lub siostrę w osobie, z którą nie chciałem mieć wiele do czynienia. A i do dziś kuleję w miłości bliźniego. Ale przynajmniej już wiem, że wobec Boga nie ma równych i równiejszych. Że każdy elitaryzm jest złem. Bo co nas różni? Wspólnota, parafia, wykształcenie, doświadczenie, pochodzenie? Lecz cóż mam, czego bym nie otrzymał?
Jk 2,1-9; Ps 34; Mk 8,27-33

17 lutego
Piątek - dzień powszedni

Pokaż mi wiarę bez uczynków, a ja ci pokaże wiarę z mych uczynków. To był listopad. Miasteczko w południowych Niemczech. Deszcz i śnieg. Byłem bez grosza, po kilku dniach autostopu. Zobaczyłem kościół. Chciałem się osuszyć, przenocować „gdzieś w kącie”. Zapukałem. Pastor otworzył. Zapoznał z rodziną. Zaprosił na kolację. Opłacił miejsce w hotelu. I tak to w podróży uczyłem się wiary złożonej uczynków. Następnego dnia dotarłem do celu...
Jk 2,14-24.26; Ps 112; Mk 8, 34-9,1

18 lutego
Sobota - wspomnienie dowolne, błogosławionego Fra Angelica

Niech zbyt wielu z was nie uchodzi za nauczycieli. Pokusa władzy. Jedna z tych, którymi kuszony był Jezus. Władzy nad sercem, myślami, czynami drugiej osoby. Jakże subtelnie wkomponowuje się ona w, na pozór niewinne, mędrkowanie, będące najbardziej nie na miejscu w obliczu ludzkich tragedii... Jezu cichy i pokorny, uczyń więc serce moje według serca Twego.
Jk 3,1-10; Ps 12; Mk 9,2-13

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.