Kalendarz Liturgiczny

Marcin jakimowicz

|

GN 06/2006

publikacja 30.01.2006 13:09

6 lutego
Poniedziałek – wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy

Już zbudowałem Ci dom na mieszkanie. W sercu świata, w najbardziej nasłonecznionym miejscu ziemi, leży Jerozolima. W samym sercu Miasta Pokoju Salomon zbudował potężną, pełną przepychu świątynię. W jej centrum, w miejscu zwanym Święte Świętych, stała Arka. A w „Arce nie było nic, oprócz dwóch kamiennych tablic”. W Arce nie było nic. Tylko dwie skromne kamienne tablice. Stały w sercu świata.
1 Krl 8,1–7.9–13; Ps 132; Mt 4,23; Mk 6,53–56, I tydzień psałterza

7 lutego
Wtorek – dzień powszedni

Czy jednak naprawdę zamieszka Bóg na ziemi? Pierwszą świątynię Nabuchodonozor zrównał z ziemią. Druga świątynia runęła. Żydzi do dziś płaczą przy ocalałej ścianie. Bóg zamieszkał na ziemi. Retoryczne pytanie stało się konkretem. Przyszedł jako dziecko. Nie spodobał się ludziom: poza miastem, na wysypisku śmieci, zburzono świątynię Jego ciała. Chrześcijanie nie płaczą przy zgliszczach. Jezus zmartwychwstał.
1 Krl 8,22–23.27–30; Ps 84; Mk 7,1–13

8 lutego
Środa – dzień powszedni

Przewyższyłeś mądrością i powodzeniem wszelkie pogłoski, które usłyszałam. Król Salomon był świadomy swojej erudycji. Zachwycił wiedzą samą królową Sabę: „Nie było zagadnienia, którego by jej nie wyjaśnił”. Czy to ten zachwyt nad sobą sprawił, że zapomniał o Panu? Czy to ten sam mechanizm, który pchnął anioła uwielbiającego piękno w sobie na samo dno otchłani? „Wiedza nadyma, a wiedza teologiczna nadyma szczególnie” – przypomina trapista Michał Zioło. Może dlatego Maryja objawia się pastuszkom?
1 Krl 10,1–10; Ps 37; Mk 7,14–23

9 lutego
Czwartek – dzień powszedni

Wyrwę królestwo z ręki twego syna. Dzieci matek, które dokonały aborcji, mają często myśli samobójcze. O modlitwę o uwolnienie proszą synowie rodziców uwikłanych w okultyzm. Grzech paraliżuje całe rodziny. Już w Dekalogu Pan zapowiedział: „jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia”. Salomon zapomniał o Panu. Surowo zapłacił za to jego syn. Jezus – Syn Boży zapłacił też surową cenę. Ale dzięki temu złamał rodzinną klątwę. Przekleństwo ciążące na całych pokoleniach zostało przerwane.
1 Krl 11,4–13; Ps 106; Mk 7,24–30

10 lutego
Piątek – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy

Oto wyrwę królestwo z ręki Salomona, a tobie dam dziesięć pokoleń. Grzech jednego człowieka sprawił, że rozpadło się ogromne królestwo. Jedno odstępstwo jednego człowieka spowodowało skutki, które trwają do dziś! „Tak więc Izrael odpadł od rodu Dawida po dziś dzień”. Gdy Jezus mówi, że grzech rodzi śmierć, nie jest to jedynie piękną metaforą. Żydzi „odpadli z rodu Dawida”, a ty zostałeś przyjęty do tej królewskiej rodziny. Za ogromną cenę.
1 Krl 11,29–32;12,19; Ps 81; Mk 7,31–37

11 lutego
Sobota – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Światowy Dzień Chorego

Król sporządził dwa złote cielce. Król sporządził dwa złote cielce i krzyknął: „Oto wasz Bóg, który was wywiódł”. Izraelici już to kiedyś słyszeli. Cóż z tego? Znów pobiegli do ołtarzy w Betel i w Dan. Ile już razy upadałem przez ten sam grzech? Ile razy znów dałem się nabrać? Chorowałem na „swoją chorobę”. Historia uczy nas tego, że niczego nas nie nauczyła – kręcą głową sceptycy. Mają sporo racji.
1 Krl 12,26–32;13,33–34; Ps 106; Mk 8,1–10
Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.