Kalendarz Liturgiczny

Katarzyna Solecka

|

GN 02/2006

publikacja 05.01.2006 10:55

9 stycznia
Poniedziałek – dzień powszedni

Peninna miała dzieci, zaś Anna ich nie miała. W tym krótkim sformułowaniu streszcza się czyjeś całe życie. A co powiedziano by o mnie? Wokół czego kręci się mój świat, z czym staję przed Bogiem? Moja największa gorycz? Moje największe szczęście?
1 Sm 1,1–8; Ps 116b; Mk 1,14–20, I tydzień psałterza

10 stycznia
Wtorek – dzień powszedni, wspomnienie Grzegorza z Nyssy, biskupa i doktora Kościoła

Nazwała go imieniem Samuel, ponieważ powiedziała: „Uprosiłam go od Pana”. Anna żaliła się przed Bogiem i została wysłuchana. Jej radość pokazuje, że Bóg może obrócić w dobro nasze najgorsze nieszczęście, najgłębszą ranę, wszystko, co sprawia, że ludzie nas przekreślają. Bóg obraca w dobro to, co zostało Mu ofiarowane.
1 Sm 1,9–20; Ps 1; Mk 1,21–28

11 stycznia
Środa – dzień powszedni

Młody Samuel usługiwał Panu pod okiem Helego (…). Wstał Samuel i poszedł do Helego, mówiąc: „Oto jestem, przecież mnie wołałeś”. Czasem czujemy się wezwani – by być lepszymi, rozwinąć jakiś talent, podjąć wyzwanie. I niekoniecznie musimy wiedzieć, że to woła nas Bóg. Wystarczy przyjść do tych, pod których okiem rośniemy, wśród których jesteśmy. Wtedy gotowość służby skieruje nas ku Bogu.
1 Sm 3,1–10.19–20; Ps 40; Mk 1,29–39

12 stycznia
Czwartek – dzień powszedni

Dlaczego Pan dotknął nas klęską z ręki Filistynów? Sprowadźmy sobie tutaj Arkę Przymierza z Szilo, ażeby znajdując się wśród nas, wyzwoliła nas z ręki naszych wrogów. No właśnie, dlaczego? Byliśmy przecież tacy porządni, zachowując nawet wigilijny post. A tu nie pomogła nawet Boża Arka w miejscu klęski: natarczywy Różaniec, modlitwa przed egzaminem, pacierz w czasie utrapienia. Czy pod naszymi czynami kryło się skruszone serce…?
1 Sm 8,4–7.10–22a; Ps 89; Mk 2,1–12

13 stycznia
Piątek – dzień powszedni. Wspomnienie dowolne św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła

Bo nie ciebie odrzucają, lecz Mnie odrzucają jako króla nad sobą. Dlaczego chcemy być jak wszyscy, podobnie rozumiemy pomyślność, to samo uważamy za klęskę? Bóg bada, co nami kieruje. Dlatego warto pytać: lekceważę przykazanie czy Boga? Odrzucam święto czy Boga? Rezygnuję ze służby czy z Boga?
1 Sm 8,4–7.10–22a; Ps 89; Mk 2,1–12

14 stycznia
Sobota – dzień powszedni

Przeszli więc przez górę Efraima, przeszli przez ziemię Szalisza, lecz ich nie znaleźli. Powędrowali przez krainę Szaalim: tam ich nie było. Poszli do ziemi Jemini i również nie znaleźli. Saul nie znalazł tego, czego szukał. Lecz Saula odnalazł Ten, który szukał Saula. Kiedy bezskutecznie szukam, tracę, zamiary rozsypują się w proch – odnajduje mnie Bóg. Posyłając ludzi, wskazując powołanie, namaszczając łaską
1 Sm 9,1–4.17–19.10,1a; Ps 21; Mk 2, 13–17

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.