Kalendarz Liturgiczny

Katarzyna Solecka

|

GN 45/2005

publikacja 04.11.2005 15:32

XXXII Niedziela Zwykla

7 listopada
Poniedziałek – dzień powszedni

Rzekł znowu do swoich uczniów: (…) Uważajcie na siebie. Ulubione myśli podczas kazania: „gdyby to tylko słyszał Kowalski, pani Nowak, sąsiadka z parteru, mój mąż”... Wiem, kto powinien się zmienić – wszyscy wokół. A Jezus? Jezus napomina właśnie mnie.
Mdr 1,1–7; Ps 139; Łk 17,1–6, IV tydzień psałterza.

8 listopada
Wtorek – dzień powszedni

Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać. Zrobić tyle, ile powinnam zrobić – to dużo czy mało? Bardzo dużo – jeśli wziąć pod uwagę włożony wysiłek, trudności do pokonania, to, że wiele razy mi się nie udało. Mało – jeśli spojrzeć na moje zasługi, na to, czy za spełnianie obowiązków należy mi się nagroda, szczególne traktowanie, splendor.
Mdr 2,23–3,9; Ps 34; Łk 17,7–10

9 listopada
Środa – święto, rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Prosić o znak – a jednocześnie nie chcieć przyjąć znaku. Mówić: „Bóg powinien”, a nie słuchać tego, co mówi w Ewangelii. Zarzucać: „nie wysłuchał”, a nie przyjmować darmo danego Ciała i Krwi. Pytać: „gdzie On jest?”, a pogardzać świątynią, którą sam wybrał Bóg.
Ez 47,1–2.8–9.12 lub 1 Kor 3,9b–11;16–17; Ps 46; J 2,13–22

10 listopada
Czwartek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Zapytany przez faryzeuszów (…), odpowiedział im: Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest. Czy z logiką dzisiejszej Ewangelii coś jest nie tak? Czy aby na pewno królestwo Boże jest pośród faryzeuszów? Tak, tak właśnie mówi Jezus. Królestwo jest pośród takich jak my – ludzi słabych. Pośród grzeszników, którzy zawiedli pokładane w nich oczekiwania, nie sprostali powierzonym zadaniom. A skoro tak – wszystko się zmienia.
Mdr 7,22–8,1; Ps 119; Łk 17,20–25

11 listopada
Piątek – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa

Wowym dniu kto będzie na dachu, a jego rzeczy w mieszkaniu, niech nie schodzi, by je zabrać; a kto na polu, niech również nie wraca do siebie. Widziałam tylko w telewizji, na szczęście, jak to jest, kiedy w jednej chwili wszystko się zmienia. Nagle i definitywnie – powódź, tsunami, huragan, lawa błota… Jezus mówi, że gdy przyjdzie po raz ostatni, będzie tak samo. Nie po to, aby nas przestraszyć. Dlatego, że On naprawdę przyjdzie – musimy więc o tym wiedzieć, po prostu.
Mdr 13,1–9; Ps 19; Łk 17,26–37

12 listopada
Sobota – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika

Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Czy to retoryczne pytanie? Kto jest jego adresatem? Ludzie? Ja? Nie wiem, kiedy przyjdzie Jezus. Nie wiem, czy wytrwam w wierze – jutro, za pięć lat, w chwili śmierci. Wiara jest łaską i właśnie dlatego mogę o nią prosić. Jak wdowa w Ewangelii – zuchwale i natrętnie.
Mdr 18,14–16; 19,6–9; Ps 105;Łk 18,1–8

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.