Kalendarz Liturgiczny

Marcin Jakimowicz

|

GN 28/2005

publikacja 05.07.2005 19:48

XV Niedziela Zwykła

11 lipca
Poniedziałek – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Piotr rzekł do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? Piotr najpierw opuszcza wszystko, a dopiero później pyta, co otrzyma. Ja wyciągam z kieszeni kalkulator. Znam już przelicznik: mnożę razy sto. Nie zostawiłem dzieci, rodziców, znajomych. Ich zdanie jest wciąż ważniejsze niż słowa samego Boga.
Prz 2,1–9; Ps 34; Mt 19,27–29 III tydzień psałterza

12 lipca
Wtorek – wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły. Widziałem, jak ludzie chorzy na stwardnienie rozsiane wstawali z wózków, słyszałem, jak Duch ogarniał tłum, napełniając go językiem aniołów, rozmawiałem z grzesznikami, których Bóg uwiódł miłością. Wyciągałem ręce i dotykałem cudu. Pan pozwalał mi wsadzać ciekawskie paluchy w swoje święte rany. I nie nawróciłem się. Jezu, ulituj się nade mną.
Wj 2,1–15a; Ps 69; Mt 11,20–24

13 lipca
Środa – wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Wczoraj dowiedziałem się, że o jednej osobie z naszej wspólnoty krążą prawdziwe legendy. Porządni ludzie szydzą z jej ułomności i obmawiają ją przy wódeczce. Gdy usłyszałem, że ze względu na jej bezbronność
przyrównują ją do… zwierzęcia, zawrzałem. Ale potem poczułem się bardzo szczęśliwy. Dziękuję Ci, Panie, że dałeś naszej wspólnocie takiego brata! Jest dla nas prawdziwą perłą. Wiem, to niemądre i nieroztropne.
Wj 3,1–6.9–12; Ps

14 lipca
Czwartek – dzień powszedni

Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie. Paradoks. Boli mnie wtedy, gdy uciekam spod krzyża. Gdy wierzgam, próbuję przekonać Pana, że „nie przyjdzie to na Niego” (czytaj: „nie przyjdzie to na mnie”). Wtedy jestem rozdarty i cierpię. Niosąc krzyż, czuję się lżejszy. Święty Jan nie uciekł spod krzyża i jako jedyny Apostoł nie zmarł jako męczennik. Przypadek?
Wj 3,13–20; Ps 105; Mt 11, 28–30

15 lipca
Piątek – wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

Uczniowie Jego, będąc głodni, zaczęli zrywać kłosy i jeść. Wróciłem z Bośni. Słyszałem świadectwo bardzo ubogiej rodziny, która w czasie krwawej wojny, choć sama wielodzietna, przyjęła pod swój dach maleńkie sieroty. I okazało się, że lodówka, z której wyciągano mięso, była przez całe miesiące pełna! A nikt niczego do niej nie dokładał. Cud rozmnożenia żywności. Pan widzi głodnych. Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie...
Wj 11, 10–12,14; Ps 116B; Mt 12, 1–8

16 lipca
Sobota – wspomnienie NMP z Góry Karmel

Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi. Rozwalający piorunami skały i łagodny jak powiew wiatru. Pasterz, który staje się barankiem. Mądry doradca wybierający jedynie to, co głupie i słabe. Bezbronne dziecko i walczący lew Judy. Ojciec świateł przychodzący w ciemnej nocy. Najwyższy ptak, który przyjął za symbol żyjącą na samym dnie rybę. Bóg paradoksów.
Wj 12,37–42; Ps 105; Mt 12,14–21

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.