Potrzebne przepisy

Maria Gintrowicz—Sensuła, Katowice

|

GN 04/2005

publikacja 26.01.2005 00:38

Pragnę podzielić się doświadczeniem, związanym z udzielaniem Komunii świętej na rękę.

Cierpię na opryszczkę i nie mogę odpowiednio szeroko otworzyć ust, by przyjąć Komunię. Kiedy w Nowy Rok przystępowałam do Komunii w czasie Mszy św., wyciągnęłam rękę i kapłan położył na niej Ciało Chrystusa.

Następnego dnia postąpiłam podobnie, ale tym razem inny kapłan zdecydowanie odsunął moją dłoń i usiłował mi podać Komunię do ust. Dopiero, kiedy powiedziałam mu o chorobie, położył hostię na dłoni.

Czy są jakieś wytyczne dla księży i wiernych odnośnie do udzielania Komunii św.? W „Gościu” czytałam o dokumencie na ten temat, który jest opracowywany. Czy już powstał?

Od redakcji: Obowiązujące przepisy znajdują się w uchwałach II Polskiego Synodu Plenarnego. Dokument ten nie zaleca wprawdzie Komunii św. na rękę, ale ją dopuszcza. Ksiądz nie ma prawa odmówić udzielania Komunii komuś, kto wyciąga rękę. Takie są aktualne przepisy w Polsce. Czekamy wciąż na nowy dokument zbierający szczegółowe przepisy liturgiczne dotyczące Mszy św. Według ostatnich informacji, ma być zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w marcu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.