Święte czytanie

Adwent 2010

|

GN 50/2010

publikacja 25.11.2010 12:19

Początek Adwentu przypomina, że czasu mamy coraz mniej. Idą święta, więc trzeba się do nich przygotować. To ważne, ale nie najważniejsze.

Święte czytanie Adwent 2010. Będziesz cztał Biblie codziennie fot. Jakub szymczuk

Adwent 2010 - I tydzień
Słowo daję - O Bogu, który czyta nam Biblię, i ziewaniu nad słowem Bożym z ks. Krzysztofem Wonsem rozmawia Marcin Jakimowicz.
Lectio. Czytaj, aby usłyszeć - ks. Tomasz Jaklewicz - Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Trzeba odnaleźć ciszę, otworzyć Biblię, dać sobie i Bogu czas, czytać cierpliwie, pokornie. Od tego pierwszego etapu zależy, czy wejdziemy do „wnętrza” słowa, czy zostaniemy przed drzwiami.

Adwent 2010 - II tydzień
Biblia dla opornych - Najważniejsze jest, co Bóg mówi każdemu z nas osobiście przez słowa Pisma – mówi Zbigniew Nosowski w rozmowie z Jarosławem Dudałą.
Meditatio. Co Bóg mówi do mnie? - ks. Tomasz Jaklewicz - Uważna lektura (lectio) prowadzi do odczytania Słowa na poziomie mojego życia. Sednem medytacji jest pokorne odkrywanie, jak widzi mnie Bóg, czyli prawdy o mnie.

Adwent 2010 - III tydzień
Żyję.To jest dowód – Biblia podpowiadała: życie nie polega na tym, że Bóg zdejmuje twe krzyże, ale na tym, że pomaga ci je nieść – mówi Adam Szewczyk w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.
Oratio. Modlitwa obudzona Słowem - ks. Tomasz Jaklewicz - Uważne odczytanie i szczere medytowanie Słowa rodzi w człowieku modlitwę. Oratio to trzeci etap lectio divina. Żadna modlitwa nie jest tak głęboka jak ta, która budzi się w nas w odpowiedzi na słowo Boga.

Adwent 2010 - IV tydzień
Słowo na pustyni Nie ma ludzi specjalnie wybranych do głębokiego spotkania z Bogiem. To jest dostępne dla wszystkich – mówi s. Joanna Hertling w rozmowie z ks. Tomaszem Jaklewiczem.
Contemplatio. Wystarczy, byś był - ks. Tomasz Jaklewicz - Lectio divina prowadzi do kontemplacji. W każdej głębokiej ludzkiej relacji przychodzi etap rozumienia się bez słów. Tak samo jest Bogiem. Ani On nic nie musi mówić, ani ja. Jesteśmy ze sobą razem. I to wystarczy.

Adwent zwraca uwagę w swojej pierwszej części, że nasze życie zmierza na spotkanie z Tym, który jest Alfą i Omegą, czyli dawcą i spełnieniem naszej ziemskiej historii. Chrystus Pan idzie nam naprzeciw jako nasz Zbawca, ale i Sędzia. Przygotowanie na to drugie przyjście Pana jest czymś znacznie ważniejszym. Radośnie, pobożnie świętować Boże Narodzenie – to znakomita sprawa, ale jeszcze wspanialszą rzeczą jest święto w wieczności. Na świętowanie w domu Ojca wszyscy mamy zaproszenie, trzeba tylko je odnaleźć i odpowiednio się przygotować na to decydujące spotkanie. Tam dopiero będzie impreza!

Naszym Czytelnikom na czas Adwentu proponujemy szkołę słuchania Bożego słowa. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, zachęca nas do tego Benedykt XVI w najnowszej adhortacji poświęconej słowu Bożemu. Po drugie, Kościół w Polsce na rozpoczynający się rok liturgiczny wybrał hasło: „W komunii z Bogiem”. W programie duszpasterskim czytamy, że najważniejszym zadaniem tego roku jest odkrywanie Boga objawiającego się w swoim słowie i uczenie się dojrzałego przyjmowania Jego słowa. Dlatego proponujemy odkrycie lectio divina, która jest metodą czytania Biblii, wypracowaną przez Tradycję Kościoła. Składa się ona z czterech kroków: lectio – meditatio – oratio – contemplatio (czytanie – medytacja – modlitwa – kontemplacja). Lectio divina to coś znacznie więcej niż tylko sposób czytania Pisma św. To także droga głębokiej duchowości, to przepis na chrześcijańskie życie. Lectio divina to odkrycie siebie i swojej historii we wnętrzu Bożej opowieści. To zanurzanie się w Boże słowo po to, by czytać po Bożemu siebie i świat.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.