Przesłanie opowiadania

Warto wiedzieć Dzieło biblijne cz. II

|

GN 52/2006

publikacja 27.12.2006 13:08

Mateusz ukazuje Jezusa, który w swoim życiu „przeżywa” historię swojego narodu. Izrael jest przybranym, kolektywnie rozumianym synem Jahwe; Jezus jest prawdziwym Synem Bożym.

Przesłanie opowiadania Los Jezusa miał, w zamyśle Mateusza, kojarzyć się z losem Mojżesza

Hebrajczycy udali się do Egiptu pod wodzą patriarchy Józefa. Jezus udaje się do Egiptu prowadzony przez swego ojca – opiekuna, również Józefa. Kiedy rozpoczynają się prześladowania Hebrajczyków, Mojżesz unika zagłady z rąk faraona, który nakazał zabijanie niemowląt. Jezus unika śmierci z rąk żołnierzy Heroda, który również zgotował rzeź niemowlętom. Izrael, za pomocą cudownej interwencji Jahwe, uchodzi z niewoli egipskiej, wracając do Kanaanu. Jezus, kiedy minęło niebezpieczeństwo, powraca do domu rodzinnego po śmierci Heroda.

Kolejnych analogii dostarcza bliższy i dalszy kontekst perykopy: Izraelici przechodzą przez Morze Czerwone, Jezus przekracza w chrzcie wody Jordanu; Izraelici doświadczają próby podczas czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię, Jezus odpiera pokusy diabelskie podczas czterdziestodniowego pobytu na pustyni.

Wszystkie te kunsztowne zabiegi redakcyjne Mateusza zmierzają do uzasadnienia judeochrześcijańskim adresatom jego dzieła, że cała historia narodu wybranego zmierzała do kulminacyjnego momentu, którym jest życie i dzieło Jezusa z Nazaretu, prawdziwego Syna Bożego. Od Niego rozpoczyna się zupełnie nowy, zmierzający do eschatologicznego wypełnienia, etap zbawczej historii.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.