Do domu Ojca

Leszek Śliwa

|

GN 19/2010

publikacja 11.05.2010 13:44

Jacopo Comin, zwany Tintoretto, "Wniebowstąpienie", olej na płótnie, 1579–1581, Scuola Grande di San Rocco, Wenecja

Jacopo Comin, zwany Tintoretto, „Wniebowstąpienie” Jacopo Comin, zwany Tintoretto, „Wniebowstąpienie”
Olej na płótnie, 1579–1581, Scuola Grande di San Rocco, Wenecja

Jak naprawdę wyglądało Wniebowstąpienie Pana Jezusa? W Biblii nie ma dokładnego opisu tego ważnego wydarzenia, znajdujemy tylko lakoniczne wzmianki. Wydawałoby się, że powinno to stworzyć artystom szansę na konstruowanie oryginalnych wizji. A jednak obrazy przedstawiające Wniebowstąpienie są zwykle dość schematyczne. Przeważnie ukazują stojących na ziemi apostołów, spoglądających w górę na otoczonego aniołami Chrystusa, który udziela im ostatnich pouczeń z wysokości chmur.

Najbardziej od tego schematu odbiega obraz Tintoretta. Widzimy na nim, że Jezus jest wprawdzie unoszony przez aniołów, ale nie patrzy już na ziemię i apostołów. Jego spojrzenie i myśl podążają ku czekającemu w niebie Ojcu. Zbawiciel wysuwa prawą rękę w stronę nadnaturalnego światła, by jak najszybciej połączyć się z Ojcem.

A co dzieje się na ziemi? Dlaczego widzimy tam aż trzy grupy osób na trzech różnych planach? Najbliżej widza, z lewej strony, znajduje się człowiek z otwartą księgą. To św. Łukasz, który napisał o Wniebowstąpieniu zarówno w Ewangelii, jak i w Dziejach Apostolskich. Na drugim planie, z prawej strony, dostrzegamy spoglądających w niebo apostołów.

I wreszcie najdalej, w środku, dyskutują ze sobą Mojżesz i Eliasz. Pismo Święte nie wspomina o ich obecności podczas Wniebowstąpienia. Wiadomo jednak, że towarzyszyli oni Chrystusowi przy Przemienieniu na górze Tabor. Zaświadczali tam, w imieniu Prawa (Mojżesz) i Proroków (Eliasz), że Jezus jest Mesjaszem. Tintoretto, malując ich w scenie Wniebowstąpienia, chciał więc podkreślić harmonię i zgodność pomiędzy Starym i Nowym Testamentem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.