Lisbon Story

Marcin Jakimowicz

|

GN 44/2022

publikacja 03.11.2022 00:00

Papież już się zapisał, a ty? Pełną parą ruszyły zapisy na Światowe Dni Młodych w stolicy kraju, w którym króluje potrójne „f”: fado, Fatima i futbol.

Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się  w 2019 roku w Panamie. Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2019 roku w Panamie.
roman koszowski /foto gość

W niedzielę 23 października, po modlitwie Anioł Pański, papież Franciszek rzucił: „Zaprosiłem dwóch młodych ludzi z Portugalii, by byli tutaj ze mną, podczas gdy ja zarejestruję się jako pielgrzym. Zrobię to teraz… (tu kliknął na tablet). Tak, zapisałem się! A czy ty się zapisałeś? Zrób to… A ty, zarejestrowałaś się? Zrób to… Drodzy młodzi, zapraszam was do zgłoszenia się na to spotkanie, w którym po długim okresie oddalenia odkryjemy na nowo radość braterskiego uścisku między narodami i między pokoleniami. Bardzo tego wszyscy potrzebujemy!”.

Piękne słowa! Przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży będą „uściskiem po czasie oddalenia”. W trzech ostatnich spotkaniach uczestniczył papież Franciszek. To on ogłosił, że kolejne odbędzie się w 2022 roku w Lizbonie. Niestety, ze względu na pandemię, w kwietniu 2020 roku to święto młodych przełożono na 2023 rok. Spotkanie w Lizbonie potrwa od 26 lipca do 6 sierpnia.

Kościół się uśmiecha

– Sypia ksiądz nocami? – zaczepiłem przed laty ks. Grzegorza Suchodolskiego. – Oczywiście – uśmiechnął się dyrektor Biura Organizacyjnego ŚDM. – Łaska buduje na naturze wyspanej i najedzonej. Przygotowanie logistyczne może spędzać sen z powiek. Zdarzały się w Polsce spotkania, w których brało udział 1,5 miliona osób, ale wówczas przychodziły one na cztery godzinki i rozjeżdżały się do domów. Tym razem 2 czy 2,5 miliona ludzi będzie musiało spędzić w jednym miejscu ponad trzydzieści godzin. Na głowie mamy wybór miejsca, noclegów, świadczeń sanitarnych, wyżywienia, całą logistykę.

Dziś ks. Suchodolski już jako biskup siedlecki zaprasza: – Droga do Lizbony coraz bliższa. Zapraszamy wszystkich młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Tam w samym centrum będzie osoba Chrystusa. Chcemy wam Go głosić, chcemy razem z wami stawać przy Nim ze wszystkimi troskami waszego młodego życia. Chcemy wam towarzyszyć, słuchać was i razem szukać nowych dróg nadziei. Chcemy też wam pokazać Kościół żywy, pełen wiary i entuzjazmu. Naprawdę jest w nim miejsce dla każdego, bo każdy ma swoje miejsce przy Jezusie!

„To się nie uda” – krakały za każdym razem media, a chór krytyków nucił nieśmiertelny refren: „Przepraszam, a kto za to zapłaci?”. Za każdym razem młody Kościół wylegał na ulice i okazywało się, że ma uśmiechniętą i całkiem sympatyczną twarz, a chrześcijanie wbrew prognozom nie zamierzają skończyć w rezerwacie. W czasie czuwania w Brzegach największe portale podawały: „W spotkaniu uczestniczyło do 2,5 miliona osób”. Tematem przewodnim polskiego spotkania było miłosierdzie. Nieprzypadkowo wybrano Kraków. „To miasto młodych, bowiem 40 proc. jego mieszkańców nie skończyło jeszcze 35. roku życia” – opowiadali organizatorzy. Ponad 700 tysięcy młodych, którzy od 22 do 27 stycznia 2019 roku zjechali na kilka dni do Panamy, słuchało konferencji na temat orędownictwa Maryi. Logo spotkania naznaczone było maryjną symboliką. W Krakowie tłum śpiewał hit „Błogosławieni miłosierni”, a w Panamie nucił: „Niech Mi się stanie według słowa Twego”. Tematem spotkania w Lizbonie będą słowa z Ewangelii Łukasza: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Ile to kosztuje?

Na ostatnim przed pandemią spotkaniu Polacy byli najliczniej reprezentowanym narodem Europy. Za ocean poleciało ponad 3,5 tys. pielgrzymów z Polski, w tym niemal 100 wolontariuszy. A wyjazd był naprawdę kosztowny, bo szacunkowy koszt udziału w spotkaniu młodych wraz z przelotem za ocean wynosił ok. 8,5 tys. zł. To niemal dwa razy więcej niż cena spotkania w Lizbonie.

Udział pielgrzymów w ŚDM jest bezpłatny, co oznacza, że ​​każdy może swobodnie uczestniczyć w wydarzeniach centralnych (Msza otwarcia, ceremonia powitania, Droga Krzyżowa, wigilia wieczorna i Msza misyjna). Dla niezarejestrowanych pielgrzymów dostępne będą jednak jedynie określone sektory. Organizatorzy apelują, by ze względów logistycznych i bezpieczeństwa, a także w celu pokrycia kosztów organizacji imprezy, zarejestrować się i uiścić opłatę za udział. Pakiet pielgrzyma, który uruchomiło Krajowe Biuro ŚDM, zawiera: plecak, ubezpieczenie NNW, bezpłatny transport w okresie ŚDM, a nawet zakwaterowanie i/lub wyżywienie. Przewidziane zostały trzy rodzaje pakietów z różnymi wariantami, spełniającymi różne potrzeby grup pielgrzymkowych, a ich wartość została ustalona w euro. Szczegóły znajdziemy na stronie ŚDM. By się zapisać na spotkanie, najlepiej skontaktować się z osobą odpowiedzialną w diecezji lub kliknąć na: www.sdmpolska.pl

Nie ma jak w domu

Od lat spotkania mają dwie części: pierwszą są Dni w Diecezjach, a po nich następują transmitowane na cały świat, oblegane przez pielgrzymów wydarzenia centralne, czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym.

W poniedziałek młodzi zjadą do Lizbony, we wtorek uczestniczyć będą w ceremonii otwarcia, a w kolejne dni wezmą udział w katechezach i Festiwalu Młodych. W sobotę zbiorą się na wieczornym spotkaniu z papieżem. Noc z 5 na 6 sierpnia 2023 roku spędzą na świeżym powietrzu w miejscu celebracji (muszą zabrać śpiwory i karimaty), a w niedzielę wezmą udział w uroczystej Eucharystii kończącej ich święto. W Lizbonie pojawią się specjalne miejsca spotkań, zwane Strefą Pojednania, oraz Targi Powołaniowe.

Światowe Dni Młodzieży poprzedzą Dni w Diecezjach. Od 26 do 31 lipca 2023 r. pielgrzymów z całego świata przyjmie 17 portugalskich diecezji, w tym dwie, które znajdują się na wyspach. Co ciekawe, północ Portugalii jest bardziej religijna niż jej południe. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech. Złożyło się na to wiele przyczyn. Przez wieki południe opanowane było przez muzułmanów, zaś na północy kraju działały prężnie zakony żebracze.

Jak poprzednio młodzi, którzy sami zdecydują, którą diecezję odwiedzą, po zarejestrowaniu będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym. Zamieszkają w większości u miejscowych rodzin, co od lat jest tradycją tych spotkań.

Pobudka!

Światowe Dni Młodych to nie tylko duchowe wydarzenie wybudzające z letargu gospodarza imprezy czy zapalnik wielu ewangelizacyjnych inicjatyw, ale i potężna akcja promocyjna. Z danych Hiszpańskiej Izby Turystyki wynikało, że aż połowa uczestników spotkania w Madrycie deklarowała, iż chętnie wróci do stolicy Hiszpanii. Przed organizacją ŚDM w Sydney w 2008 roku księża w Australii gorzko żartowali, że są „gatunkiem skazanym na wymarcie”. Po spotkaniu w wielu diecezjach zaobserwowano wyraźny wzrost powołań. Organizatorzy ŚDM w Rio byli zdumieni, gdy na plaży Copacabana zjawiło się 4,2 mln ludzi. Brazylijczycy oglądali w telewizji to, co działo się w dniach poprzednich, i przyjechali na spotkanie z papieżem. Tak to działa. Młodzi muszą zobaczyć modlących się rówieśników. To dlatego Jan Paweł II zaprosił ich na Światowe Dni Młodzieży. Oficjalnie za datę ustanowienia ŚDM uznaje się 20 grudnia 1985 r., gdy Ojciec Święty na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by ŚDM odbywały się regularnie co roku na poziomie diecezji w Niedzielę Palmową, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe. Pierwszą międzynarodową edycję zorganizowano w Buenos Aires, a dwa lata później w Santiago de Compostela. Niebawem spotkania przerosły swym rozmachem wyobrażenia organizatorów. „Czy potrafisz kochać? Jeśli tak, to Kościół i społeczeństwo mogą oczekiwać od ciebie wielkich rzeczy” – wołał Jan Paweł II w 1995 roku na spotkaniu w Manili na Filipinach. Słuchało go wówczas… pięć milionów młodych (zanotowano to w „Księdze rekordów Guinnessa” jako największe zgromadzenie w historii). Spotkaniu pod wieżą Eiffla w 1997 roku wieszczono spektakularną klapę i liczono na przyjazd góra 300 tysięcy młodych. Zjawił się milionowy tłum. Dwa razy więcej młodych przyjechało po trzech latach na spalone słońcem Tor Vergata (zanotowano wówczas rekordową, ponad 15-kilometrową pieszą drogę dojścia do miejsca celebry). Spotkania w Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie, Rio i nad Wisłą przeszły do historii jako gigantyczne świadectwa wiary młodych.

O jedną kroplę więcej

„Maryja pozwoliła, by wyzwaniem stały się dla Niej potrzeby Jej starszej kuzynki. Nie wycofała się, nie pozostała obojętną” – przypomniał 15 sierpnia papież w orędziu na Światowy Dzień Młodzieży. „Myślała bardziej o innych niż o sobie samej. I to wniosło w Jej życie dynamizm i entuzjazm. Każdy z was może zadać sobie pytanie: w jaki sposób reaguję na potrzeby, jakie widzę wokół siebie? Czy myślę natychmiast o usprawiedliwieniu, by zwolnić się z obowiązku, czy też wykazuję zainteresowanie i oddaję siebie do dyspozycji? Oczywiście nie możecie rozwiązać wszystkich problemów świata. Ale być może możecie zacząć od tych, które są najbliżej was, od spraw w waszej okolicy. Kiedyś ktoś powiedział matce Teresie z Kalkuty: »To, co matka robi, jest zaledwie kroplą w oceanie«. A ona odpowiedziała: »Ale gdybym tego nie robiła, w oceanie byłoby o jedną kroplę mniej«” – podsumował Franciszek.•

Ostatnie Światowe Dni Młodzieży

• 1993 – Denver (USA) • 1995 – Manila (Filipiny) • 1997 – Paryż (Francja) • 2000 – Rzym (Włochy) • 2002 – Toronto (Kanada) • 2005 – Kolonia (Niemcy) • 2008 – Sydney (Australia) • 2011 – Madryt (Hiszpania) • 2013 – Rio de Janeiro (Brazylia) • 2016 – Kraków • 2019 – Panama

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.