Zakochani na nowo

Jarosław Dudała

publikacja 20.02.2009 19:49

Czy warto poświęcić jeden weekend, by wzmocnić swe więzi małżeńskie albo nawet uratować je przed rozpadem?

Zakochani na nowo Wiele małżeństw po dwóch dniach na nowo się w sobie zakochuje - mówią animatorzy fot. stockexpert/REK.K

Spotkania Małżeńskie to dość specyficzna forma rekolekcji. Zajmują tylko jeden weekend: od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia. Żadnych tradycyjnych katechez czy konferencji. Prowadzący (którymi są księża i doświadczone pary małżeńskie) są jedynie asystentami, wprowadzającymi uczestniczące w rekolekcjach pary do pracy własnej, polegającej na nauce i doświadczeniu dialogu. Żadne sprawy, łączące lub dzielące małżonków uczestniczących w tych rekolekcjach, nie wychodzą na zewnątrz, nie są ujawniane w rekolekcyjnej grupie.

Konflikty i kryzysy w małżeństwie są, niestety, zjawiskiem zupełnie normalnym – uważają organizatorzy Spotkań Małżeńskich. – Małżeństwo wyjeżdżające z rekolekcyjnego weekendu jest na ogół zdolne do rozwiązywania konfliktów – dodają, podkreślając, że program tych rekolekcji oparty jest nie tylko na teologii, ale także na nowoczesnej psychologii komunikacji.

Dla niesakramentalnych też
Spotkania Małżeńskie odbywają się w domach rekolekcyjnych na terenie dwudziestu czterech, czyli większości, polskich diecezji. Przyjmowane są pary w różnym wieku, o różnym poziomie wiedzy i zaangażowania religijnego, z różną skalą uczuć łączących lub dzielących małżonków. Zasadą jest natomiast, że pary przyjeżdżają na nie bez dzieci i że obowiązkowy jest udział w pełnym programie. Niektóre ośrodki proponują osobne rekolekcje dla małżeństw oczekujących na adopcję dziecka, dla narzeczonych oraz dla małżeństw cywilnych, żyjących w powtórnych związkach po wcześniejszym rozwodzie.

– Warto pamiętać, że każda z osób, które przeżyły dramat rozwodu, jest osobą głęboko poranioną wewnętrznie. Potrzebne jest bardzo indywidualne dostrzeganie jej sytuacji. Kościół, do którego, w swoim odczuciu, bez własnej winy stracili zaufanie, powinien im pomóc to zaufanie odzyskać. Warto dołożyć starań, bo często najcenniejsi są ci z odzysku – napisał jeden z inicjatorów Spotkań Małżeńskich, Jerzy Grzybowski. Szczegółowe informacje i zapisy prowadzone są przez internetową stronę: www.spotkaniamalzenskie.pl

Tylko raz w życiu
Z tego samego pnia co Spotkania Małżeńskie wywodzą się także rekolekcje Marriage Encounter, które odbywają się w domu rekolekcyjnym jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach. W przeciwieństwie do Spotkań Małżeńskich są one przeznaczone wyłącznie dla małżeństw sakramentalnych. Ponadto Spotkania Małżeńskie są dwustopniowe, zaś rekolekcje Marriage Encounter można odbyć tylko raz w życiu.

A co potem? Potem można brać udział w organizowanych parę razy do roku tzw. spotkaniach zasilających. Są to albo pojedyncze spotkania w Katowicach oraz w Rybniku, albo stacjonarne rekolekcje u jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach. – Często przyjeżdżają do nas małżeństwa na skraju rozpadu. Wiele z nich po tych dwóch dniach na nowo się w sobie zakochuje – mówi o śląskich spotkaniach „Marriage Encounter” ich animator Eugeniusz Malicki.

Nie wiedziałam, że...
– Przeżyliśmy najpiękniejszy weekend od czasu naszego ślubu – potwierdza jedna z uczestniczek Spotkań Małżeńskich. – Nie wiedziałam, że możemy jeszcze przeżywać tak wspaniałe chwile. Ten weekend nauczył nas od nowa ze sobą rozmawiać. Kiedyś przeczytałem, że miłość trwa tylko do 20. roku małżeństwa, potem jest tylko przyjaźń. Okazuje się, że to nieprawda.

Polski program Spotkań Małżeńskich i Marriage Encounter powstał z wykorzystaniem doświadczeń kanadyjskich. Generalnie jednak ta forma rekolekcji wywodzi się z Hiszpanii. Jego twórcami byli małżonkowie Ferrer i jezuita o. Gabriel Calvo. To właśnie oni zorganizowali pierwsze tego typu rekolekcje w Barcelonie w roku 1962. Z Polski Spotkania Małżeńskie zostały przeniesione na Białoruś, Litwę, do Łotwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii i na Ukrainę. Na Ukrainie rozwija się także greckokatolicka gałąź stowarzyszenia, a w Irlandii organizowane są Spotkania Małżeńskie dla mieszkających tam Polaków.

Tematyka małżeńska jest też obecna na rekolekcjach i czuwaniach rodzinnych odbywających się od wiosny do jesieni w sanktuarium w Leśniowie pod Częstochową. W tym roku o. Ksawery Knotz poświęci swoje konferencje tematyce aktu małżeńskiego, ks. Piotr Pawlukiewicz zajmie się tożsamością mężczyzny i kobiety, a Jacek Pawlukiewicz będzie uczył budowania więzi w rodzinie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.lesniow.pl