Ks. Leszek Kryża laureatem specjalnej Nagrody Totus Tuus

aś /KAI

publikacja 15.10.2022 17:28

- Polacy przeżywają obecnie lekcję otwartości na drugiego człowieka i odkrywania bogactwa Kościoła - uważa ks. Leszek Kryża TChr, uhonorowany Nagrodą Specjalną Totus Tuus.

Ks. Leszek Kryża laureatem specjalnej Nagrody Totus Tuus Gala nagród Totus Tuus 2022 na Zamku Królewskim Fundacja Dzieło Nowego Tysiącelcia

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono 15 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 16 października pod hasłem: "Blask Prawdy”. Nagrody przyznaje co roku Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z okazji Dnia Papieskiego.

Nagroda Specjalna Totus Tuus za rok 2022 została przyznana ks. Kryży za "wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny". Ksiądz Kryża od ponad 10 lat pracuje jako dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbywając liczne podróże na tereny krajów byłego ZSRR i organizując pomoc dla tamtejszych wiernych. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odbierając nagrodę z rąk abp. Salvatore Pennacchia, ks. Kryża podkreślił, że nagrodę tę traktuje jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, z którymi razem może coś dobrego robić. - Bez nich nie dałbym rady - powiedział. Jak zaznaczył, szczególnie chyli czoła przed tymi, którzy teraz za wschodnią granicą wcielają w życie idee solidarności. Zdaniem laureata, proces integracji uchodźców z Ukrainy przebiega bardzo dobrze, zaś polscy katolicy powinni przybliżać sobie nawzajem duchowość i obrzędowość innych chrześcijan. - Wspólnocie Kościoła rzymskokatolickiego w niczym to nie zaszkodzi, przeciwnie - może go tylko wzbogacić - uważa duchowny. Zaznacza też, że Nagrodę Totus traktuje jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy włączyli się w prace kierowanego przez niego Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.

Podczas gali wystąpili m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk i Basia Giewont. Zaprezentowano również sylwetki kilku stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy rokrocznie zbiórka na potrzeby fundacji.

W uroczystości transmitowanej w Programie 2 TVP uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas Polski abp Wojciech Polak i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Nagrodami Totus Tuus honorowane są osoby i instytucje, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, szczególnie przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Totusy przyznawane są w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja godności człowieka, propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka.

W kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskie" Nagroda Totus Tuus za rok 2022 została przyznana Stanisławowi Leszczyńskiemu za niezliczone momenty obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentacji jej piękna i wartości w świecie.

Stanisław Leszczyński jest teoretykiem muzyki, krytykiem, publicystą, menadżerem i pedagogiem. W latach 1979-81 był szefem działu muzyki klasycznej w Przedsiębiorstwie Państwowym Polskie Nagrania, a w latach 1988-1991 - konsultantem programowym Filharmonii Narodowej. Był również dyrektorem Nagrań Muzycznych Polskiego Radia od 1991 do 1994 r. Jest współtwórcą i pierwszym dyrektorem Studia Koncertowego S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

- Jestem zaskoczony, zaszczycony i zobowiązany - powiedział S. Leszczyński, odbierając nagrodę. Jak podkreślił, jest to nagroda dla tej pięknej damy, jaką jest muzyka artystyczna.

Nagroda Totus Tuus za rok 2022 w kategorii "Promocja godności człowieka” została przyznana Fundacji "Gajusz" za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji.

Fundacja "Gajusz" każdego roku wspiera ok. 1000 rodzin, które znalazły się w kryzysowej sytuacji. Fundacja m.in. zapewnia pomoc psychologiczną na pediatrycznych oddziałach onkologicznych, prowadzi hospicjum domowe, a także hospicjum stacjonarne i perinatalne oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny i Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie.

Nagrodę odebrała Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes zarządu fundacji, która przypomniała o ponad 170 osobach pracujących w fundacji i ok. tysiącu małych podopiecznych. Jak podkreśliła, odpowiedź na pytanie, czym jest godność "Gajuszątek" brzmi: jest to miłość.

Nagroda Totus Tuus za rok 2022 w kategorii "Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka" została przyznana "Przewodnikowi Katolickiemu" za ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii. "Przewodnik Katolicki" to najstarszy polski tygodnik społeczno-religijny, powołany pod koniec XIX w. przez bp. Floriana Stablewskiego. Koncentruje się na sprawach dotyczących wiary, a także życia Kościoła lokalnego i powszechnego.

Nagroda Totus Tuus za rok 2022 w kategorii "Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II" została przyznana inicjatywie krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II - za podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II,  jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli. Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.