Unia pomaga małym

Anna Leszczyńska, publicystka

|

GN 20/2009

publikacja 16.05.2009 15:45

Planujesz założenie własnego przedsiębiorstwa lub chcesz rozwinąć to, które już posiadasz - śpiesz się. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie.

Unia pomaga małym Z unijnych dotacji dla mikroprzedsiębiorstw mogą skorzystać np. osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne fot. FOTORZEPA

Dotacje przeznaczone są dla przedsiębiorców planujących założenie, zmodernizowanie lub rozbudowanie istniejącego już mikroprzedsiębiorstwa. Warunkiem jest, by miejsce zamieszkania, siedziba firmy lub jej oddział znajdowały się na terenie wiejskim, wiejsko-miejskim lub miejskim. Jeśli chodzi o obszary wiejsko-miejskie i miejskie, to liczba mieszkańców w miastach nie może przekraczać 5 tysięcy. Na przykład jeżeli na terenie gminy wiejsko-miejskiej znajduje się parę sołectw i miasto z większą niż 5 tysięcy liczbą mieszkańców, to z dotacji mogą skorzystać osoby i mikroprzedsiębiorstwa tylko z obszaru sołectw. Ważna jest też definicja mikroprzedsiębiorstwa – to firma zatrudniająca poniżej 10 osób i posiadająca obrót lub całkowity bilans roczny nieprzekraczający 2 mln euro. Tylko przedsiębiorstwa spełniające takie warunki mogą otrzymać dofinansowanie.

Jest o co walczyć
ARiMR na dofinansowanie przeznaczyła ponad 1,2 mld zł. Pieniądze zostały podzielone na regiony. Największe kwoty przypadły województwom: mazowieckiemu, małopolskiemu, wielkopolskiemu i podkarpackiemu. Chociaż zainteresowanie jest duże, wniosków w pierwszych dniach wpłynęło niewiele. Jeśli w regionach pieniądze nie zostaną wyczerpane, zostaną ogłaszone kolejne nabory. Warto zatem śledzić stan środków przypadających na dane województwo na stronie www.arimr.gov.pl, gdzie w zakładce Aktualności na bieżąco zamieszczane są informacje dotyczące ilości złożonych wniosków i skali wykorzystania pieniędzy.

Chociaż wsparciem zostały objęte przede wszystkim tereny wiejskie, dofinansowanie działalności nie musi być związane bezpośrednio z rolnictwem. Wśród działań niezwiązanych z rolnictwem wymienione zostały m.in.: usługi dla ludności, sprzedaż hurtowa lub detaliczna, usługi transportowe czy komunalne, roboty i usługi budowlane, instalacyjne, rachunkowość, doradztwo, usługi informatyczne oraz magazynowanie i przechowywanie towarów. Dzięki dotacji można również rozwinąć lub założyć mikroprzedsiębiorstwo związane ze sportem i rekreacją, rzemiosłem czy rękodzielnictwem, usługami turystycznymi oraz produkcją materiałów energetycznych z biomasy. Na dofinansowanie mogą też liczyć przedsiębiorcy świadczący usługi dla gospodarstw rolnych i leśnictwa oraz zajmujący się przetwórstwem produktów rolnych lub leśnych.

Na co można dostać?
Pomoc jest wypłacana w postaci refundacji kosztów ponoszonych przez osobę wnioskującą (czyli w języku funduszy unijnych beneficjenta ostatecznego). Refundacja dotyczy tylko 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych, czyli takich, które są jasno określone i wymienione w instrukcji wypełniania wniosku. Wśród nich znaleźć można min.: budowę, przebudowę lub remont budynków związanych z firmą, zakup instalacji technicznej, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, potrzebnego oprogramowania, które służy wsparciu bądź rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej.

Na szczegółowo określonych warunkach można także otrzymać refundację kosztów związanych z zakupem pojazdów transportowych. O kwotach decyduje biznesplan i ujęta w nim liczba utworzenia nowych miejsc pracy. Już przedsiębiorca, który zakłada utworzenie 1 lub 2 miejsc pracy, może ubiegać się o 100 tys. zł. Im więcej nowych etatów, tym więcej pieniędzy można dostać.

Kto pyta…
Przerazić może ilość dokumentów, jakie należy wypełnić i skompletować. Na szczęście wszystko znaleźć można na stronie ARiMR www.arimr.gov.pl, a w instrukcji omówione zostały po kolei wszystkie punkty. Na podanej wyżej stronie znajduje się także spis wszystkich oddziałów regionalnych ARiMR, gdzie dyżurują osoby udzielające niezbędnych informacji dotyczących ubiegania się o dotację. W tych oddziałach po skompletowaniu dokumentów należy złożyć wniosek wraz z załącznikami do 18 maja br. Nie trzeba składać wniosku osobiście. Można wysłać go pocztą lub złożyć dokumenty za pośrednictwem pełnomocnika. O kolejności wypłacanych refundacji decydować będzie losowanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.