Dystans, dezynfekcja… trąd

ks. Zbigniew Niemirski

|

GN 40/2022 Otwarte

Rozmawialiśmy z przyjacielem o postępowaniu z chorymi na trąd według przepisów Starego Testamentu. To było przed pandemią. „Są nieludzkie” – stwierdził.

Dystans, dezynfekcja… trąd

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Chory na trąd był nieczysty i nie mógł brać udziału w kulcie świątynnym. Musiał też odejść ze społeczności i przebywać na odludziu. Musiał chodzić w podartym ubraniu, z rozpuszczonymi włosami, z brodą i na widok ludzi postrzeganych jako zdrowi, wołać: „Nieczysty”. W czasach Starego Testamentu nie znano bakterii, a tym bardziej wirusów. Wiedziano, że są choroby, które atakują jak nieznani sprawcy. Broniąc się, ratując zdrową społeczność, wypracowano przepisy – bardzo surowe – które eliminowały chorych ze społeczności. Po wiekach, gdy wiemy tak dużo o bakteriach i wirusach, w czasie pandemii koronawirusa starotestamentalne zasady wcielamy w życie. Dystans, dezynfekcja, maseczki... Ratujemy naszą społeczność. Stary Testament jest bliższy, niż nam się wydawało.

Ale w tej historii, opowiedzianej przez starotestamentową Księgę Królewską, nie chodzi o samą chorobę. Chodzi o coś więcej. Oto Naaman, syryjski wódz, ktoś na kształt dzisiejszego komandosa, wyszkolonego żołnierza, który jest warty tyle, co ponad 2 tys. prostych poborowych, zostaje pokonany nie przez wroga, ale przez śmiertelną chorobę – trąd. On, Naaman, czcił pogańskich bogów potężnego imperium. A ratunek i zdrowie przyszły przez Boga narodu, który on uważał za coś godnego pogardy. „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem!”. To wyznanie Naamana jest odkryciem prawdy, że nie doczesne potęgi i mocarstwa są gwarantem wygranej.

W Ewangelii znów spotykamy trąd, pandemię z okresu starożytności. W tej opowieści ważną sprawą jest wdzięczność. Pan Jezus uzdrowił całą grupę chorych, a wdzięczność okazał tylko jeden. Jakoś za nami, choć ciągle wraca, jest pandemia koronawirusa. Za nami obostrzenia, restrykcje, eliminacje i ograniczenia. Kto z nas wrócił jak ten uzdrowiony, by podziękować? •

Przeczytaj Czytania na każdy dzień

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.