Misja ks. Jana

Edward Kabiesz

publikacja 23.09.2022 15:40

„Johnny” przedstawia  wiarygodny portret człowieka wiary, który żyje Ewangelią.   

Misja ks. Jana Johnny - kadr z filmu Materiały prasowe

„Johnny” Daniela Jaroszka, zdobywca nagrody publiczności na tegorocznym festiwalu  w Gdyni , to jeden z nielicznych filmów, którego pozytywnym bohaterem jest ksiądz. Film przedstawia fragment życia i działalności charyzmatycznego kapłana związany z powstaniem, a później zarządzaniem przez niego hospicjum w Pucku. Ksiądz swoją działalność hospicyjną zaczął w 2005 roku od zorganizowania hospicjum domowego, a następnie dzięki zbiórkom stanął budynek hospicjum stacjonarnego.

Nie jest to jednak nudna opowieść biograficzna. Reżyser starał się, i w dużej części mu się to udało, pokazać postać ks. Jana Kaczkowskiego, jako człowieka,  który żyje Ewangelią  i który   poprzez to, co robi kształtuje postawy innych, czasem zmieniając diametralnie ich życie. Ważną rolę w filmie pełni postać Patryka, recydywisty, który z nakazu sądu ma przez jakiś czas pracować w hospicjum.  Doskonale została oddana przemiana jaka z czasem zachodzi w postawie wielokrotnego recydywisty, który z nakazu sądu ma przez jakiś czas pracować w hospicjum. Z pewnością na uwagę zasługują znakomite kreacje  Dawida Ogrodnika w roli tytułowej i Piotra Trojana jako  Patryka. Stworzyli niezwykle wiarygodne sylwetki pierwszoplanowych bohaterów. 

Czego w filmie zabrakło? Film koncentruje się prawda na fragmencie, zapewne najważniejszym, działalności tytułowego bohatera,  ale zabrakło tu nawet wzmianki na tematy, uznane chyba przez samych twórców za kontrowersyjne dla części widowni, czyli aborcji, eutanazji czy in vitrio. Ks. Kaczkowski miał w tej sprawie jasno określone poglądy, zgodne z nauką Kościoła katolickiego. 

Johnny, reż. Daniel Jaroszek, wyk.: Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan, Magdalena Czerwińska, Anna Dymna, Marta Stalmierska, Polska 2022