Módlmy się wspólnie za Ukrainę

GN 36/2022

publikacja 08.09.2022 00:00

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego będziemy modlić się za ogarniętą wojną Ukrainę. Jest to inicjatywa Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Modlitwa w zbombardowanej  przez Rosjan dzielnicy Kijowa (marzec 2022 r.). Modlitwa w zbombardowanej przez Rosjan dzielnicy Kijowa (marzec 2022 r.).
Dimitar DILKOFF /AFP/east news

Celem Dnia Modlitwy za Ukrainę jest wsparcie duchowe walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. – Jako Kościół w Polsce pragniemy włączyć się w tę inicjatywę z otwartym sercem i gorąco zachęcić do modlitwy w intencji Ukrainy – mówił abp Stanisław Gądecki. – Ufajmy, że wspólna modlitwa wyjedna dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy i będzie jednym z wyrazów solidarności Europy z narodem ukraińskim – podkreślił przewodniczący KEP.

– Konferencja Episkopatu Polski podejmuje ogólnoeuropejską inicjatywę Rady Konferencji Episkopatów Europy, ponieważ konsekwencje wojny w Ukrainie dotykają całego kontynentu, a nie tylko samej Ukrainy. Stąd też biskupi całej Europy chcą, aby był to czas bliskości i solidarności Kościołów europejskich z Ukrainą – mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

Datę 14 września – czyli święto Podwyższenia Krzyża Świętego – wybrano nieprzypadkowo. – To święto ma szczególną wymowę liturgiczną, krzyż jest bowiem znakiem cierpienia i zwycięstwa. Poza tym dzień ten w sposób szczególnie uroczysty obchodzony jest w Kościołach wschodnich – dodaje rzecznik KEP.

Inicjatywa modlitwy o pokój w Ukrainie nie zawęża się do jednej, ściśle określonej formy. Rada Konferencji Episkopatów Europy pozostawia każdemu episkopatowi swobodę wyboru i decydowania o rodzaju i czasie tej modlitwy. – W Polsce również nie została zaproponowana jedna forma modlitwy, lecz jej ostateczny kształt będzie zależał od biskupa miejsca, który może nawet pozostawić decyzję co do jej formy proboszczom. Może to być Msza św., adoracja eucharystyczna, Różaniec albo inne nabożeństwo. Forma ma znaczenie drugorzędne, najważniejsza jest modlitwa za Ukrainę, wspólne trwanie przy Chrystusie. Jest jedna Ukraina, jedna Europa, a zatem wspólna modlitwa może przyczynić się do zacieśnienia solidarności i więzi duchowej z krajem udręczonym wojną.

Najprawdopodobniej w niedzielę 11 września biskupi zaproponują konkretny rodzaj realizacji tej inicjatywy na terenie swych diecezji.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” zachęca do modlitwy za Ukrainę 14 września, w sposób szczególny przez wstawiennictwo Matki Bożej Berdyczowskiej – patronki Ukrainy.

Agata Puścikowska

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.