Brazylijski Kościół pomaga wychodzić ludziom z biedy

Marek Krzysztofiak SJ

|

VATICANNEWS.VA

publikacja 04.09.2022 20:00

W Brazylii tysiące osób cierpią z powodu głodu. Na potrzeby najbardziej potrzebujących postanowiła odpowiedzieć archidiecezja Brasília w centralnej części kraju. „Chcemy przyjąć każdą osobę i wysłuchać jej historii, pomóc jej wyjść z biedy i wykluczenia, w którym się znalazła” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Paulo Cezar, ordynariusz archidiecezji.

Brazylijski Kościół pomaga wychodzić ludziom z biedy unsplash

Idea projektu zrodziła się z dostrzeżenia wzrostu ubóstwa w ostatnich latach. Cztery z dziesięciu brazylijskich rodzin żyją dziś w strachu o swoje wyżywienie. W ramach projektu „Dzielmy się” powstała sieć łącząca wiele podmiotów, m.in. dzieła społeczne archidiecezji Brasília, Narodowy Serwis Praktyk Handlowych (Senac), Usługi społeczne w handlu (Sesc), Uniwersytet Unieuro, oraz indywidualnych przedsiębiorców i rząd Dystryktu Federalnego.

Pierwszym podjętym krokiem jest stworzenie trzech punktów obsługi najuboższych. Oprócz działań na rzecz osób bezdomnych, oferowana będzie również pomoc terapeutyczna dla potrzebujących specjalistycznego wsparcia. Rozwinięty zostanie także program mikrokredytów dla drobnych przedsiębiorców.

„Głównym celem jest pomóc ludziom, poprzez wspólne projekty i partnerstwo, wyjść z ubóstwa i stać się podmiotami własnej historii” – mówi abp Cezar. 

„Podczas tegorocznej uroczystości Bożego Ciała uświadomiliśmy sobie, że nie możemy nadal z czystym sumieniem sprawować i uczestniczyć w Eucharystii w obliczu tej sytuacji braku bezpieczeństwa żywnościowego, cierpienia tak wielu naszych braci i sióstr. Ten projekt ma na celu wydobycie nas z obojętności wobec ubogich, wykluczonych. Obojętność rodzi się zawsze z niezdolności do dostrzeżenia, że upadły ma twarz, oblicze, że to człowiek, istota ludzka, która woła o sprawiedliwość i o uznanie. Każdej napotkanej osobie zaproponujemy wizytę w naszym centrum, gdzie czekać na nich będą wykwalifikowani pracownicy, którzy ich wysłuchają oraz zaoferują podstawową pomoc. Chcemy też ukierunkować te osoby, pomóc im się przekwalifikować.“