W świetle wiary

o. Wojciech Surówka OP

|

GN 34/2022

Każda katastrofa powinna ludziom wierzącym przypominać pragnienie Boga, byśmy chcieli odzyskać wolność i właściwe ukierunkowanie.

W świetle wiary

Kiedy piszę ten felieton, jeszcze nie wiemy, co spowodowało śnięcie ryb w Odrze. Pojawiają się różne hipotezy. Dla mnie jednak nie przyczyny tej katastrofy są najbardziej interesujące, lecz porównanie jej z plagami egipskimi. Badacze od wielu lat zmagają się z wyjaśnieniem ich pochodzenia. Okazuje się, że racjonalne objaśnienie można podać niemal dla wszystkich tych zdarzeń. Najwięcej kłopotów naukowcy mają oczywiście z plagą dziesiątą, ale przyjrzyjmy się dociekaniom w sprawie pierwszej, czyli przemiany wody Nilu w krew, wskutek czego wyginęły ryby (por. Wj 7,20-21).

Jedna z hipotez głosi, że plaga ta została spowodowana przez wysoki poziom wody w Nilu. Każdego roku latem rzeka przybierała, niosąc ze sobą pokłady żyznego mułu, w wyniku czego woda stawała się najpierw zielona, a następnie czerwona. Dla starożytnych Egipcjan było to zjawisko normalne, które mogli obserwować co roku. W tym okresie wody Nilu niosły ze sobą również wielkie ilości glonów, które były odpowiedzialne za przykrą woń unoszącą się nad rzeką. Stanowiły także przyczynę śmierci ryb. Inne wyjaśnienie tej plagi wiąże się z erupcją wulkanu Thera na Morzu Egejskim. Zdaniem niektórych badaczy z krateru wytrysnęło tak wiele popiołu, że gdy opadał, zasłonił dopływ promieni słonecznych na całym obszarze basenu Morza Śródziemnego. To właśnie ten popiół miałby być odpowiedzialny za zanieczyszczenie wody w Nilu. A zatem można znaleźć racjonalne wytłumaczenie katastrof ekologicznych nawet z tak odległej przeszłości. My jednak powinniśmy zadać sobie pytanie, w jaki sposób zinterpretować te zjawiska w kontekście słowa Bożego. Mam nadzieję, że tak jak naukowcy podejmują wysiłek wyjaśnienia tych wydarzeń w świetle ludzkiej wiedzy, tak ludzie wierzący podejmą wysiłek odczytania ich w świetle wiary. Dla mnie najważniejsze w historii o plagach egipskich są słowa Boga przekazane przez Mojżesza faraonowi: „Wypuść lud mój, by Mi oddał cześć na pustyni!” (Wj 7,16). Każda katastrofa ludziom wierzącym powinna przypominać właśnie to pragnienie Boga, byśmy chcieli odzyskać wolność i właściwe ukierunkowanie.•

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.