Polak prowadzi w 10-krotnym Ironmanie!

ah/Przegląd Sportowy, Twitter, Facebook

publikacja 17.08.2022 15:09

38 km pływania, 1800 km na rowerze oraz 422 km biegu - takie nadludzkie wręcz wyzwanie stoi przed uczestnikami Swiss Ultra Triathlon 2022. Po ponad 68 godzinach zmagań prowadzi Robert Karaś, zachowując ogromną przewagę nad rywalami.

Polak prowadzi w 10-krotnym Ironmanie! Facebook/Robert Karaś

Dla zawodników to już trzecia doba walki. Wszyscy pokonali już 38 km pływając, teraz ścigają się na rowerach na 9-kilometrowej pętli. Obecnie (godz. 14:40) Karaś ma za sobą 170 okrążeń, co daje 1530 km - nad drugim w stawce Belgiem Kennethem Vanthuynem ma ponad 350 km przewagi. Trzeci w stawce jest Polak, Adrian Kostera, który po pływaniu znajdował się na 11 pozycji i stopniowo przesuwał się w górę.

Największym problemem Polaka są obecnie... osy, które - jak relacjonuje jego zespół - użądliły go już siedem razy. "Ciało reaguje opuchlizną, ale jego mental pozostaje silny!" - piszą na Facebooku.

Dzisiejszej nocy Robert Karaś pozwolił sobie na sen, trwający 1,5 godziny. To jego druga drzemka w czasie wyścigu, poprzednia trwała zaledwie... 20 minut. Zawodnicy mogą dowolnie korzystać z przerw na jedzenie i odpoczynek, muszą jednak uwzględniać swoich rywali oraz limit czasu, który wynosi nieco ponad 14 dni.

Jak przypomina na Twitterze Grzegorz Kita, rekord świata 10x Iron Man wynosi190h (190:17:16) czyli prawie 8 dób. Ustanowiony został właśnie w Buchs w 2018r. przez Richarda Junga (który na aktualnych zawodach jest teraz na czwartym miejscu) Następny zawodnik przybiegł wtedy 22h później.

Zawodnicy walczący w dziesięciokrotnym Ironmanie wystartowali w szwajcarskim Buchs 14 sierpnia. W rywalizacji bierze udział 16 mężczyzn i cztery kobiety, wśród nich trójka Polaków - poza prowadzącym Karasiem na trasie jest także Adrian Kostera, który obecnie zajmuje trzecią lokatę, oraz Tomasz Lus, obecnie piętnasty. Imponować może różnica wieku pomiędzy zawodnikami - najmłodszy wśród mężczyzn Thomas Lagarde ma 29 lat, zaś najstarszy austriak Alfons Möstl ma aż 64 lata! Najmłodsza z kobiet Vu Thanh ma 33 lata, a najstarsza Nadine Zacharias to sześdziesięciolatka.

Robert Karaś ma na swoim koncie liczne sukcesy. W 2017 r. został mistrzem i rekordzistą świata na dystansie podwójnego Ironmana. W 2019 r, powtórzył swój sukces, poprawiając własny rekord o godzinę. W 2018 r. został mistrzem i rekordzistą świata w potrójnym Ironmanie. W 2021 r. triumfował w Meksuku na dystansie pięciokrotnego Ironmana, zawody ukończył w czasie 67 godz. 58 min i 1 sek.  W czerwcu br. ten wynik pobił Adrian Kostera. Jego czas wyniósł 67 godz., 45 min i 51 sek.