Chiny: Wyślemy żołnierzy do Rosji na wspólne manewry

PAP

publikacja 17.08.2022 13:20

Chińscy żołnierze pojadą wkrótce do Rosji, by wziąć udział we wspólnych manewrach z wojskami tego kraju, a także innych państw, w tym Indii, Białorusi, Mongolii i Tadżykistanu – ogłosiło w środę ministerstwo obrony w Pekinie.

Chiny: Wyślemy żołnierzy do Rosji na wspólne manewry Wikipedia

Zgodnie z programem chińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej na bieżący rok chińscy żołnierze udadzą się „w niedalekiej przyszłości” do Rosji i wezmą tam udział w manewrach Wschód 2022 – poinformował chiński resort.

Celem jest „pogłębienie praktycznej i przyjaznej współpracy między armiami uczestniczących państw”, „podniesienie strategicznej koordynacji” i „zwiększenie zdolności do radzenia sobie z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa”, ale "nie ma to związku z obecną sytuacją na świecie i w regionach” – twierdzi ministerstwo.

Przeczytaj też: Podziały wewnątrz rosyjskich wojsk na Ukrainie mogą osłabić ofensywę Rosji

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę i sprzeciwiały się określaniu jej mianem inwazji. Opowiedziały się też przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników. Pekin formalnie poparł natomiast żądania Kremla wobec NATO, a chińscy urzędnicy oskarżali USA i Zachód od zaognianie konfliktu poprzez dostarczanie broni dla Ukrainy.

Przeczytaj w "Gościu":

W maju resort obrony ChRL informował, że chińskie i rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły wspólny patrol nad Morzem Japońskim, Morzem Wschodniochińskim i zachodnim Pacyfikiem. Były to pierwsze chińsko-rosyjskie manewry wojskowe od rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

https://twitter.com/ZelenskaUA/status/1559538229359136768?s=20&t=HOETbHDu5RnMsnyGsw2_tw httpsom/ZelenskaUA/status/1559538229359136768?s=20&://twitter.ct=HOETbHDu5RnMsnyGsw2_tw Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco