Zdjęcia z wakacji

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 33/2022

publikacja 18.08.2022 00:00

Za pomocą smartfona fotografujemy najlepsze wakacyjne chwile. Po powrocie z urlopu warto uporządkować zdjęcia w albumach cyfrowych i analogowych. Od czego zacząć?

Zdjęcia z wakacji istockphoto

Aparaty w urządzeniach mobilnych pozwalają dziś na robienie naprawdę dobrych jakościowo zdjęć; do tego dochodzi możliwość filmowania. Niewielkie rozmiary smartfonów powodują, że zabieramy je ze sobą niemal wszędzie. Fotografowanie nimi nie jest skomplikowane, a liczbę ujęć tego samego widoku ogranicza tylko pamięć wewnętrzna urządzenia. Skutkuje to jednak wielką ilością zdjęć i tym, że musimy potem poświęcić czas na ich segregowanie i selekcję. Od czego zacząć porządkowanie fotografii?

Cyfrowy porządek

Gromadzone w pamięci telefonu zdjęcia po powrocie z wakacji warto przenieść gdzieś, gdzie będziemy mieli do nich dostęp. Dysk komputera, chmura internetowa czy dysk zewnętrzny zabezpieczą nas przed ich utratą nawet wtedy, gdy przydarzy się niespodziewana kradzież, awaria czy rozbicie aparatu. Już na etapie transferu z telefonu na inny nośnik możemy założyć odpowiednie foldery i posegregować zdjęcia. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą wielu dostępnych narzędzi. Wśród nich znajdziemy programy katalogujące zdjęcia według dat lub zawartości. Niektóre potrafią segregować zbiory poprzez rozpoznawanie twarzy sfotografowanych osób. Programy takie (np. Zdjęcia Google, Adobe Bridge, Phototheca) dają wybór dowolnego segregowania z łatwym dostępem do folderów. Niektóre pozwalają na edycję, dzięki której można dokonać wstępnych korekt fotografii: poprawy kolorystyki, ostrości, kadrowania, skalowania, doświetlania czy nakładania specjalnych filtrów. W programach można tworzyć też atrakcyjne wizualnie albumy, kompozycje zdjęciowe, pokazy slajdów czy montaże, które przystosowane są do publikowania na kontach społecznościowych.

Na tym etapie ważne są selekcja, usuwanie powtarzających się lub nieudanych ujęć, a także dodanie opisów. Do skorygowania fotografii można natomiast użyć specjalnych aplikacji czy programów do obróbki zdjęć. Jest ich sporo i różnią się stopniem zaawansowania. W trakcie obróbki trzeba pamiętać, co chcemy osiągnąć. Czy chodzi nam o wierne oddanie widoków, miejsc, sytuacji lub osób, czy o artystyczne wizje, dla których zdjęcia były tylko inspiracją.

Kolejnym etapem jest podjęcie decyzji, czy chcemy kolekcję najlepszych zdjęć zostawić tylko w świecie wirtualnym, czy wywołać je i utrwalić w formie analogowej. Pierwsza opcja lepiej sprawdzi się u osób, które częściej dzielą się swoimi fotografiami w sieci (blogi, portale społecznościowe, inne publikacje), druga u tych, którzy lubią wracać do wspomnień nad albumami wypełnionymi zdjęciami.

Analogowe pamiątki

Choć tradycyjnie kompletowane albumy ze zdjęciami nadal mają wielu miłośników, są też inne możliwości stworzenia niepowtarzalnej pamiątki. Jedną z popularnych ostatnio opcji jest fotoksiążka. Można ją stworzyć samodzielnie, używając specjalnych szablonów dostępnych w sieci; można też skorzystać z pomocy fotografa. Jest też opcja zamówienia takiej usługi przez internet, na przykład za pośrednictwem serwisu Allegro (zostanie nam udostępniony specjalny kreator) lub w sieci księgarni Empik. Fotoksiążki mają tę zaletę, że są wygodne w przechowywaniu i nie niszczą się podczas oglądania, a dobrej jakości wydruk zachowa kolory i nie wyblaknie. Kreatory fotoksiążki umożliwiają nam stworzenie produktu „szytego na miarę” – do wyboru są liczne szablony, kolorystyka, układ zdjęć, ornamenty, czcionki. Okładka też podlega personalizacji. Szablony zadowolą zarówno tych, którzy wolą minimalistyczną czy nowoczesną formę, jak i miłośników stylu bardziej romantycznego czy retro. Przy wyborze zdjęć do fotoksiążki warto kierować się ich jakością, ponieważ te wysokiej jakości czy dobrze obrobione będą się lepiej prezentowały niż kiepskiej jakości, niewyraźne i źle skadrowane fotografie.

Analogowe zdjęcia sprzed lat też warto zdigitalizować i skatalogować w wersji cyfrowej. Ma to szczególne znaczenie przy pojedynczych kopiach zdjęć rodzinnych, które z przyczyn sentymentalnych chcemy mieć w swojej kolekcji. Zeskanowane, można nieco poprawić w programie do obróbki i zachować lub wydrukować do własnego albumu.

Pamiętnik z podróży

To rozwiązanie dla osób kreatywnych, które oprócz zdjęć przywożą także pamiątkowe bilety, fragmenty ulotek, map, opakowań czy na przykład zasuszone rośliny; które lubią też zapisywać wrażenia z wakacji lub opisywać miejsca, które odwiedziły. Pamiętniki z podróży, zwane też ­travel journals, są ze wszystkich propozycji najbardziej osobiste. Połączenie pamiętnika z albumem zdjęć i drobiazgów wklejanych podczas wakacji w jednym zeszycie/albumie tworzy niepowtarzalną, sentymentalną pamiątkę. Aby ją wykonać, potrzeba czasu i pomysłu. Od nas zależy, czy więcej będzie w niej słów, czy zdjęć i drobiazgów. Takie albumy można ozdabiać własnoręcznie lub posługiwać się gotowymi ornamentami z papieru (dostępnymi w internetowych lub stacjonarnych sklepach z akcesoriami do scrapbookingu) albo za pomocą stempli wielorazowego użytku.

Zdjęcia i zatrzymane na nich kadry można też wykorzystać do dekoracji domu w postaci obrazków, wydruków wielkoformatowych (fototapety) do wykorzystania na ścianach, drzwiach czy innych elementach wnętrz. Miłą pamiątką są też puzzle z nadrukowanym zdjęciem i inne przedmioty użytku codziennego (kubki, podkładki, koszulki, torby). •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.