Wilgotna planeta

W świecie - oprac. Tomasz Rożek

|

GN 29/2007

publikacja 19.07.2007 10:32

WSZECHŚWIAT. Jeszcze kilkanaście lat temu naukowcy nie wiedzieli, że we wszechświecie istnieją inne, poza słonecznym, układy planetarne.

Wilgotna planeta Tak, według artystycznej wizji, wygląda planeta HD 189733b i gwiazda, wokół której krąży. universetoday.com

Gdy w 1991 roku, pracujący w USA, polski astronom Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze tzw. egzoplanety, wybuchła sensacja. Dzisiaj znamy kilkaset pozasłonecznych globów. Odkrywamy coraz mniejsze, bo badacze dysponują coraz lepszymi urządzeniami pomiarowymi. Tym razem naukowcom udało się określić skład atmosfery jednej z takich planet.

HD 189733b to planeta krążącą 64 lata świetlne od Ziemi w gwiazdozbiorze Liska. Wędrując wokół swojej gwiazdy, regularnie przysłania ziemskiemu obserwatorowi jej tarczę. Promienie, przechodząc przez atmosferę planety, niosą informację o jej składzie. Tutaj, na Ziemi, ta informacja może zostać odkodowana. W ten sposób badacze z University College London odkryli, że w atmosferze badanej planety jest para wodna. Czy w takim razie HD 189733b jest ostoją życia? Woda istnieje na wielu planetach czy księżycach w Układzie Słonecznym. Dotychczas jednak życia tam nie znaleziono. Teraz wiemy, że wodę można znaleźć także na innych globach.

Życie, które występuje na Ziemi, na pewno na HD 189733b by nie przetrwało. Z drugiej strony, skoro woda występuje na tej planecie, pewnie występuje też na innych, np. takich, na których panują warunki dla życia bardziej przyjazne. Poza tym kto powiedział, że możliwe jest istnienie życia tylko według wzoru, jaki znamy z Ziemi?

Tomasz Rożek

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.