Wizyta na Tajwanie premiera St.Vincent i Grenadynów

PAP

publikacja 08.08.2022 06:31

Na Tajwan przybył w poniedziałek z wizytą premier wyspiarskiego państwa położonego na Morzu Karaibskim Saint Vincent i Grenadyny Ralph Gonslaves. Jest to jedno z 14 państw utrzymujących oficjalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

Wizyta na Tajwanie premiera St.Vincent i Grenadynów unsplash

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen witając gościa oświadczyła, że "jest głęboko wzruszona" tym, że chińskie manewry wojskowe odbywające się wokół wyspy "nie powstrzymały go od odwiedzenia przyjaciół".

Gonslaves powiedział, że przybył do Tajpej aby "wyrazić solidarność, wzmocnić stosunki dwustronne i dążyć do pokoju, bezpieczeństwa i pomyślności dla wszystkich".

Oprócz St.Vincent i Grenadynów, Tajwan utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne z 13 państwami, głównie z rejonu Karaibów i Ameryki Łacińskiej, a także z Watykanem.

Chiny rozpoczęły przed kilku dniami zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe na wodach i przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu w odpowiedzi na wizytę na wyspie, uważanej przez Pekin za jego zbuntowaną prowincję, przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.