Duszpasterskie znaczenie muzyki

W świecie

|

GN 31/2005

publikacja 05.08.2005 13:56

Niemcy. Muzyka w pomieszczeniach kościelnych wykonywana poza liturgią stanowi nie tylko przeżycie kulturalne, ale jest też szansą duszpasterską – napisał w przedmowie do specjalnej broszury na ten temat kard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich.

Duszpasterskie znaczenie muzyki Muzyka w kościele to szansa duszpasterska – podkreśla kard. Lehmann. PAP/EPA/Frank May

Niemieccy hierarchowie podkreślają, że regularne koncerty muzyków kościelnych (w Niemczech 430 tysięcy!), stanowią nie tylko najważniejszy filar kulturalnego zaangażowania Kościoła katolickiego, lecz także „niezbywalną część życia kulturalnego w Niemczech”.

Kościół katolicki w krajach niemieckiego obszaru językowego ma niezwykle bogatą tradycję muzyczną. Z materiałów roboczych zawartych w broszurze proboszczowie, członkowie rad parafialnych, muzycy i wszyscy zainteresowani dowiedzą się, jaki rodzaj muzyki odpowiada świętości miejsca, w jakim stopniu można wykorzystywać pomieszczenia kościelne na koncerty muzyki świeckiej, jak powinni się zachowywać artyści i słuchacze, a także czy można żądać opłat za wstęp i jakich przepisów prawnych należy przestrzegać.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.