Krótko

W świecie

|

GN 04/2005

publikacja 26.01.2005 01:15

Przeciwko laicyzacji
WŁOCHY. Absolwenci szkół salezjańskich w całych Włoszech domagają się zwolnienia z pracy nauczycieli, którzy przed Bożym Narodzeniem próbowali usunąć ze szkół symbole nawiązujące do chrześcijaństwa, by nie ranić uczuć religijnych dzieci muzułmańskich. Wystosowali w tej sprawie list do premiera Silvio Berlusconiego. Sygnatariusze petycji są przekonani, że powoływanie się na uczucia religijne muzułmanów jest „zwykłym pretekstem”, ponieważ to nie muzułmanie „żądają takich form integracji, które niszczą nasze tysiącletnie korzenie chrześcijańskie”.

Sumienie złodzieja
BRAZYLIA. Pewien mężczyzna z miejscowości Nova Era podczas spowiedzi wyznał, że 50 lat temu ukradł kilka dzieł sztuki sakralnej. Złodziej zapowiedział, że je zwróci. Dzieła te to trzy cenne osiemnastowieczne krucyfiksy oraz obraz przedstawiający św. Sebastiana, z tego samego stulecia, namalowany przez miejscowego artystę Francisco Vieira Servasa.

Zabytkowe schroniska
HISZPANIA. Naukowcy hiszpańscy odkryli ruiny trzynastu nieznanych do tej pory schronisk dla pielgrzymów na pątniczej trasie do Santiago de Compostela. Obiekty pochodzą z XII i XIII wieku.

* Obecny prezydent Stipe Mesić zwyciężył zdecydowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich w Chorwacji, która odbyła się 16 stycznia. 70-letni Mesić pokonał zdecydowanie swą rywalkę, wicepremier Jardankę Kosor.

* W wybuchu rakiety wystrzelonej 15 stycznia przez Palestyńczyków rannych zostało dwoje izraelskich dzieci. Pocisk eksplodował w synagodze, w znajdującym się na południu Strefy Gazy osiedlu Netzarim. Pocisk został wystrzelony przez Palestyńczyków na przedmieściach Gazy.

* W wieku 87 lat zmarł biskup diecezji Datong w północnochińskiej prowincji Shanxi – Teddeus Guo Yingong. Jego sakrę uznawały zarówno komunistyczne władze Chin, jak i Stolica Apostolska. Pogrzeb odbył się 12 stycznia. Zmarły biskup kierował diecezją Datong od 1990 r.

* Nowo wybrany przywódca palestyński Mahmud Abbas został 15 stycznia w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu zaprzysiężony na prezydenta Autonomii Palestyńskiej.

* Pożaru turyńskiej katedry w 1997 roku można było uniknąć – taka jest konkluzja wyroku, jaki zapadł właśnie w sądzie w Turynie. Pięć osób skazano za zaniedbania na kary od ośmiu do piętnastu miesięcy więzienia. Pożar wybuchł 11 kwietnia 1997 roku. Strawił znaczną część katedry, a przechowywany w niej Całun Turyński udało się wynieść w ostatniej chwili.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.