Krótko ze świata

GN 01/2005

publikacja 03.01.2005 14:20

Jeden z twórców reformy liturgicznej, wprowadzonej na Soborze Watykańskim II, dominikanin o. prof. Pierre-Marie Gy zmarł 20 grudnia w wieku 82 lat.

Jeden z twórców reformy liturgicznej, wprowadzonej na Soborze Watykańskim II, dominikanin o. prof. Pierre-Marie Gy zmarł 20 grudnia w wieku 82 lat. Uznawany za mistrza liturgiki na forum światowym, o. Gy wniósł znaczący wkład w prace nad Mszałem, rytuałami małżeństwa, namaszczenia chorych i pogrzebu, a także we wprowadzenie w życie odnowy sakramentu bierzmowania.


W wypadku autobusu w Pakistanie 24 grudnia zginęło 18 osób, a 38 odniosło obrażenia. Pojazd spadł w przepaść w pobliżu miasta Dżehlum we wschodniej części kraju.


Parlament Rosji zniósł obchodzony 7 listopada Dzień Jedności Narodowej z okazji rocznicy wybuchu rewolucji październikowej i przesunął go na 4 listopada, rocznicę wygnania polskich okupantów z Kremla w 1612 r., którzy dwa lata wcześniej zdobyli Moskwę, próbując osadzić na rosyjskim tronie Dymitra Samozwańca. Na powołanie nowego święta nalegała Rosyjska Cerkiew Prawosławna, która chce zerwać z tradycją bolszewicką. 4 listopada wypada ponadto prawosławne święto Matki Boskiej Kazańskiej, patronki Rosji.


Siedemnaście osób zginęło, a co najmniej czterdzieści zostało rannych 25 grudnia w wyniku wybuchu gazu w mieście Guelma w Algierii (około 530 kilometrów na wschód od Algieru). Powodem wybuchu był wyciek gazu.