Z "Małym Gościem" w drogę

Fakty i opinie - jck/KAI

|

GN 10/2011

publikacja 12.03.2011 23:08

Zambia. Terenowa Toyota Hilux dla „Domu Nadziei” – ośrodka zajmującego się pomocą dzieciom ulicy w stolicy Zambii, Lusace – to owoc ogólnopolskiej akcji „Samochód za grosze”, przeprowadzonej w 2010 r. przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego”, w ramach październikowych nabożeństw różańcowych.

Z "Małym Gościem" w drogę Oto samochód kupiony za pieniądze zebrane przez czytelników „Małego Gościa Niedzielnego” dla ośrodka dla dzieci ulicy w Lusace fot. br. Jacek Rakowski

Do akcji przyłączyło się kilkadziesiąt parafii oraz szkół, a także osoby prywatne. Zebrano 100 632,47 zł. 40 tys. zł przekazał anonimowy darczyńca. – Dziękujemy czytelnikom „Małego Gościa” i wszystkim życzliwym nam osobom, które wspomagają pracę naszego ośrodka. Samochód jest w niej niezbędny.

Rodziny dzieci, które znajdujemy na ulicy, nierzadko mieszkają kilkaset kilometrów od Lusaki, w trudno dostępnych okolicach – mówi misjonarz brat Jacek Rakowski, koordynator ośrodka. – Dzieci ulicy to przeważnie chłopcy w wieku od 9 do 16 lat, w większości ofiary przemocy w rodzinie. Na ulicy szukają lepszego życia i autorytetów.

Staramy się im pokazać, że ulica nie jest rozwiązaniem – dodaje. Według statystyk opracowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Lusace, na ulicach stolicy Zambii żyje ok. 300 dzieci.

„Dom Nadziei” powstał w 1995 r. w sąsiedztwie jednego z największych slumsów Lusaki – Mississi. Obecnie w mieszka w nim 46 dzieci. Więcej o „Domu Nadziei” na: www.domnadziei.com