Odkryjmy nasz chrzest

Fakty i opinie - Ks. Tomasz Jaklewicz/KAI

|

GN 09/2011

publikacja 05.03.2011 18:31

Wielki Post. Benedykt XVI zachęca, abyśmy odnowili łaskę naszego chrztu. Jak? Tradycyjnie, czyli przez post, modlitwę i jałmużnę. Z Chrystusem jesteście pogrzebani w chrzcie, z Nim jesteście także wskrzeszeni – tak brzmi tytuł tegorocznego orędzia Benedykta XVI na Wielki Post.

Odkryjmy nasz chrzest Popiół, który przyjmujemy na głowy, przypomina, że wszyscy potrzebujemy nawrócenia fot. Mirosław Rzepka

Trzy lata temu poświęciliśmy wielkopostny cykl „Gościa Niedzielnego” tematyce chrzcielnej. W tym roku sam papież nawiązał do tradycji Kościoła łączącej Wielki Post z chrztem. „Jesteśmy powołani, by przeżywać każdego dnia to, co ten sakrament oznacza i realizuje, w coraz hojniejszym i autentycznym naśladowaniu Chrystusa”, pisze Ojciec Święty.

Jednocześnie zachęca pasterzy Kościoła, aby obficiej korzystali z elementów chrzcielnych właściwych dla liturgii wielkopostnej. Benedykt XVI kilkakrotnie zwraca uwagę, że Wielki Post zmierza do Triduum Paschalnego i Wigilii Paschalnej, która jest odnowieniem naszego chrztu. Czym właściwie jest ten sakrament? Benedykt: „Człowiek umiera dla grzechu, uzyskuje udział w nowym życiu w Zmartwychwstałym Chrystusie i otrzymuje tego samego Ducha Bożego, który wskrzesił Chrystusa z martwych (por. Rz 8,11)”.

Wielki Post powinien nawiązywać do starożytnej szkoły wiary, jaką był katechumenat. W tym roku przypada w lekcjonarzu rok A, w którym czytamy Ewangelie związane z katechumenatem. Papież zachęca do tego, by to właśnie słowo z niedzielnych liturgii prowadziło nas w tym czasie. Przypomina też znaczenie trzech tradycyjnych pokutnych praktyk: postu, jałmużny i modlitwy. Post: „czyniąc nasz stół uboższym, uczymy się pokonywać egoizm, aby żyć w logice daru i miłości”. Jałmużna: „Żądza posiadania prowokuje przemoc, nadużycia władzy i śmierć; dlatego Kościół wzywa do praktykowania jałmużny, to znaczy zdolności do dzielenia się”. Modlitwa: „Rozważając i przyjmując słowo Boże, aby żyć nim na co dzień, uczymy się drogocennej i niezastąpionej formy modlitwy, ponieważ uważne słuchanie Boga, który stale mówi do naszego serca, karmi drogę wiary rozpoczętą w dniu chrztu”.

„Podsumowując, wielkopostna droga, na której jesteśmy zaproszeni do kontemplowania Tajemnicy Krzyża, polega na »upodobnieniu się do śmierci Chrystusa« (Flp 3,10), aby przeżyć głębokie nawrócenie naszego życia: pozwolić się przemienić przez działanie Ducha Świętego, jak święty Paweł na drodze do Damaszku” – konkluduje Benedykt. W większości zostaliśmy ochrzczeni jako dzieci. Wielki Post zaprasza nas, by odkryć dar tego podstawowego sakramentu naszej wiary. Wprowadzeniem w tematykę pokutną jest tradycyjny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Rozpocznie się on w niedzielę 6 marca. Tegoroczne hasło brzmi: „Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości”. To czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencjach tych, których pokonał alkohol.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.