Nie ignorować Internetu

Fakty i opinie - Andrzej Macura, redaktor naczelny wiara.pl

|

GN 06/2011

Powiedzieć, że internet staje się najpotężniejszym medium to truizm. Nie chodzi nawet o szybkość podawania informacji, w której to medium bije prasę na głowę. Radio czy telewizja mają podobną zaletę. Internet jest praktycznie jedynym medium „poziomym”.

Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl

Odbiorca faktycznie może w nim zabrać głos, wypisując swoją opinię na forum czy w komentarzu pod artykułem. Więcej, globalna sieć daje możliwość łatwego kontaktu z ludźmi na całym świecie za pośrednictwem portali społecznościowych. Któż nie słyszał o Facebooku, Twitterze, Naszej Klasie... I kto tam nie ma swojego profilu. Takie portale umożliwiają nawet – jak to pokazuje przykład Egiptu – przeprowadzenie rewolucji.

Bo w internecie stosunkowo łatwo się skrzyknąć. Dlatego nie dziwi, że Watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego postanowiła przedyskutować rolę, jaką internet powinien odgrywać w formacji przyszłych kapłanów. Internet jest bardzo przydatny w duszpasterstwie – już chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Większość parafii, a na pewno wszystkie (z wyjątkiem jednej) diecezje w Polsce, mają swoje strony internetowe.

Od prawie 10 lat w tej przestrzeni działa portal Wiara.pl. Filozofia jest prosta: podawać rzetelne informacje, pomagać wierzącym w formacji, ale też być miejscem spotkania. Niekoniecznie tylko wierzących. Także zagubionych, poszukujących, a nawet wrogo nastawionych do chrześcijan. Jest możliwość porozmawiania na czacie, podyskutowania na forum, pisania własnego bloga, zadania pytania, jeśli się czegoś w sprawach wiary nie wie albo nie rozumie.

Tym sposobem portal staje się nie tylko przestrzenią katechezy, spotkania ludzi o podobnych poglądach i narzędziem ewangelizacji. Na pewno w sieci Kościół ma jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Grzechem zaniedbania byłoby nie skorzystać z okazji, jaką to najtańsze z mediów daje. Apostołowie, by trafić do potencjalnych uczniów, musieli przemierzać ogromne przestrzenie. Dzisiejszy ewangelizator może zacząć od tego, że usiądzie przed komputerem.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.